"Dzień dobry, chciałam opisać sytuację, która ostatnio spotkała mnie w pociągu. Jechałam niedawno Pendolino z 4-letnią córką. Udało mi się wykupić miejsce w przedziale rodzinnym, tzw. przedziale dla matki z dzieckiem. Cieszyłam się, bo taka podróż jest spokojniejsza, nie muszę się martwić o to, czy moje żywiołowe dziecko komuś przeszkadza albo o to, iż będzie musiało słuchać rozmów jakiegoś szemranego towarzystwa, a wiadomo, jak to w pociągach bywa…
Niestety okazało się, iż moja euforia była przedwczesna! Jechałyśmy z Gdyni do Warszawy i już na pierwszej stacji do przedziału wszedł jakiś facet, na oko po 50-tce. I jak gdyby nigdy nic, zajął miejsce naprzeciwko nas. Byłam zdziwiona, bo nie był z dzieckiem, więc zapytałam go, czy wie, iż to przedział dla rodziców z dzieckiem. Odparł, iż tak, ale to nieważne, bo nie odpowiadało mu towarzystwo na jego miejscu, więc się przesiadł.
Czy to jest normalne? Wkurzyłam się, bo przez niego podróż przestała być wygodna, a ja musiałam ciągle strofować córkę, żeby nie była za głośno, nie chodziła po przedziale itd. Nie miałam jednak odwagi go wyprosić, ale ciągle o tym myślę. Następnym razem wezwę konduktora, przecież to nie powinno tak wyglądać. Ale może powiecie mi, czy mam rację? Czy w takim przedziale mogą podróżować ludzie bez dzieci? Dziękuję. Pozdrawiam, Kamila".
Przedziały dla rodziców z małymi dziećmi
Przedziały dla rodziców z dziećmi do 6 lat dostępne są w pociągach EIC, IC i TLK. Początkowo takim przedziałem, poza pociągami Pendolino, mógł podróżować tylko jeden opiekun na dziecko, teraz jednak dorosłych podróżujących z dzieckiem może być więcej. Nie ma więc problemu, kiedy z małym dzieckiem jedzie oboje rodziców.
Kamila pyta, czy obcy dorośli bez dzieci także mogą podróżować w przedziale rodzinnym. Odpowiedź brzmi: to zależy. Bilety na przejazd takim przedziałem są dostępne do 48 godzin przed datą podróży. jeżeli do tego czasu nie zostaną wykupione bilety na podróż przez rodzinę, PKP uwalnia te miejsca do wolnej sprzedaży. I wtedy owszem – każdy może zakupić miejsce w tym przedziale.
Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli rodzic zarezerwuje miejsce w przedziale rodzinnym wcześniej niż na 48 godzin przed datą wyjazdu: – o ile miejsce w przedziale zostanie już zarezerwowane przez rodzinę, pozostali pasażerowie nie mogą z niego skorzystać – wyjaśniała Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity w serwisie rynek-kolejowy.pl.
Jak kupić bilet w przedziale przeznaczonym dla opiekuna z małym dzieckiem? Można poprosić o to w kasie biletowej lub wybrać odpowiednią opcję, rezerwując bilet przez internet.
Opisana przez Kamilę sytuacja rzeczywiście nie była zgodna z przepisami przewoźnika, dlatego kobieta miała prawo wezwać konduktora i domagać się, by podróżny opuścił przedział rodzinny.