„Podróże z klasą” uczniów ze szkoły w Niegowici. Trzy dni niezwykłych atrakcji w Zakopanem i Rabce

mojgdow.pl 1 miesiąc temu

Spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty artystyczne, wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz muzeach – to tylko niektóre z atrakcji trzydniowej wycieczki (30 września – 2 października) edukacyjno-rekreacyjnej do Zakopanego i Rabki Zdroju, na którą wyjechali uczniowie trzech młodszych klas Szkoły Podstawowej w Niegowici. Wyprawa odbyła się w ramach ogólnokrajowego ministerialnego programu „Podróże z klasą”.

W pełnej atrakcji wycieczce wzięli udział uczniowie klas: IIb, IIIa, IIIb. – Celem było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Wycieczka dała uczniom możliwość praktycznego odkrywania kultury, eksperymentowania w Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz muzeach. Stworzyła warunki do zdobywania nowych umiejętności, podczas warsztatów artystycznych, interaktywnych oraz odkrywczych – zaznaczają organizatorzy wyprawy na stronie internetowej niegowickiej podstawówki.

Wyjątkowym, ogromnie atrakcyjnym punktem programu okazały się spotkania z ciekawymi ludźmi. W Zakopanem – z doświadczonym przewodnikiem górskim Jakubem Dąbrowskim, który posiada także państwowe uprawnienia instruktora wspinaczki i narciarstwa zjazdowego. W Rabce Zdroju – warsztaty artystyczne w słynnym Teatrze Rabcio, z aktorem Łukaszem Łęckim.

– Łukasz Łęcki zaprosił wszystkie dzieci na scenę. Uczniowie mieli szansę zobaczyć kulisy teatru i poznać tajniki pracy aktora. Dzieci odgrywały mini scenki, wcielając się w różne postaci, w tym kelnera i klienta, co pozwoliło im poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Warsztaty obfitowały w gry i zabawy aktorskie, które rozwijały kreatywność i zdolności ekspresyjne uczestników. Zajęcia poprzedzone były spektaklem „Pchła Szachrajka” – opisuje nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Mazur na portalu internetowym szkoły.

Z kolei podczas spotkania z Jakubem Dąbrowskim uczniowie z Niegowici dowiedzieli się m.in. na czym polega praca przewodnika górskiego oraz jakie są potrzebne tu umiejętności i kwalifikacje, a także jaki ekwipunek jest potrzebny podczas górskich wycieczek. Poznały też zasady, które pomogą unikać niebezpieczeństw w górach. Nie zabrakło również informacji, jak należy zachować się wówczas, gdy podczas takiej wyprawy dojdzie do sytuacji awaryjnej.

– Spotkanie to było wspaniałą okazją do poszerzenia horyzontów i zdobycia wiedzy, która może stać się fundamentem dla przyszłej kariery w turystyce górskiej! Mamy nadzieję, iż zdobyta wiedza zainspiruje nas do przyszłych górskich przygód – podsumowują organizatorzy wycieczki.

„Podróże z klasą” to nowe przedsięwzięcie – ustanowione w maju 2024 – Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego można pozyskać fundusze na sfinansowanie bądź dofinansowanie szkolnych wycieczek w placówkach oświatowych różnych szczebli. Warunkiem podstawowym jest, by szkolne wyprawy miały walory edukacyjne i umożliwiały uczniom poznawanie polskiej tradycji, kultury, osiągnięć nauki itp. Dzieci z SP w Niegowici wyjechały na wycieczkę Zakopane – Rabka Zdrój z biurem turystycznym „Odkrywca” z Bochni.

zdjęcia: materiały SP w Niegowici

Idź do oryginalnego materiału