W tym roku w naborze do szkół ponadpodstawowych Powiatu Ostrowskiego wzięło udział 931 kandydatów, z czego 92% zostało zakwalifikowanych. Z tej grupy 86% kandydatów dostało się do swojej wymarzonej klasy. -,,Dobra informacja jest taka, iż dla wszystkich mamy jeszcze wolne miejsca. Z 60 wolnych są miejsca zarówno w szkołach ogólnokształcących jak i technicznych’’ – mówi Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
W dniu 10 lipca 2024 r. zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadpodstawowych prowadzonych rzez Powiat Ostrowski. Szczegółowe dane przedstawiono tego samego dnia podczas briefingu w Starostwie Powiatowym.
Po okresach kumulacji uczniów trafiających do szkół z powodu tzw. reformy w tym roku przyszło znacznie mniej. -,,W ostatnich latach co roku trafiało do nas ponad 2 tys. uczniów. Ten rok będzie okresem oddechu w mocno już przepełnionych już szkołach. Informacja, która mnie zawsze cieszy to fakt, iż ok. 20 proc. stanowią uczniowie spoza powiatu ostrowskiego. Nasza oświata ma więc wciąż dobre notowania i ludzie chcą pokonywać trudy dojazdu, żeby u nas się uczyć’’ – powiedział P. Rajski.
Nabór do szkół Powiatu Ostrowskiego prowadzony jest drogą elektroniczną, dlatego młodzież w dniu 11 lipca automatycznie otrzyma informację, czy została zakwalifikowana do wybranej szkoły, czy nie. Dodatkowo listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w poszczególnych szkołach.
Dla uczniów Zarząd Powiatu przygotował 943 miejsca w 31 oddziałach, z czego 10 klas w ostrowskich liceach (I, II, III, IV) i 21 klas w zespołach szkół (ZST, ZSE, ZSU, ZSBE, ZSTE, ZSP CKU Przygodzice).
-,,Ilość utworzonych oddziałów najlepiej pokazuje spadek liczy uczniów w bieżącym naborze. W latach poprzednich było ponad 70 oddziałów. Trzeba było choćby wynajmować pomieszczenia w budynkach poza szkołami, żeby wszystkich pomieścić’’ – powiedział Starosta Ostrowski.
Spośród wszystkich wniosków biorących udział w naborze w liczbie 931 zakwalifikowano 856 osoby tj. 92%. Z tej grupy natomiast 738 osób, czyli zdecydowana większość (86,2%) została przyjęta do wymarzonej klasy czyli z tzw. „pierwszej preferencji”. Ponadto, jak co roku, w naborze złożyli wnioski mieszkańcy innych powiatów i województw, tym razem w liczbie 167 osób, stanowiąc 19,5%. spośród wszystkich zakwalifikowanych.
Od kilku lat większą popularnością cieszą się szkoły kształcące w zawodzie (technika, szkoły branżowe I stopnia), które każdego roku wybierało ponad 50% kandydatów. W tym roku w 59% wybór dotyczył szkół kształcących w zawodzie, a w 41% dotyczył liceów.
Wstępnie do techników zostało zakwalifikowanych 35,4 % kandydatów, do branżowych szkół I stopnia 20,9%, a do liceów 43,7% uczniów. Podobnie jak w roku ubiegłym największą popularnością cieszyło się IV Liceum Ogólnokształcące, gdzie uczniów przyciągnęła tym razem klasa językowa z geografią (2,41 kandydata na 1 miejsce) oraz Zespół Szkół Technicznych, w którym tradycyjnie prym wiedzie kierunek „technik informatyk” (2,24 kandydata 1 miejsce).
Aż sześć oddziałów powstanie z Zespole Szkół Usługowych, do którego trafi 160 uczniów.
-,,Co piąty, który wybrał szkoły w naszym powiecie trafi do ZSU. W tym roku w szkołach branżowych największym zainteresowaniem cieszył się zawód fryzjera. Planowaliśmy ok. 12 osób, a tym czasem zgłosiło się 38 osób. W technikum od lat niezmiennym zainteresowaniem cieszy się technik fotografii i multimediów’’ – powiedział Dariusz Kaczmarek dyrektor ZSU.
Sporym zainteresowaniem cieszy się także oferta ZSP CKU w Przygodzicach.
-,,Zarządzanie kryzysowe i klasa wojskowa od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Uczniowie tych specjalności odbywają wiele zajęć przygotowujących do pracy w policji i wojsku i w zasadzie po szkole od razu znajdują zatrudnienie. Dużą popularnością cieszą się również technik weterynarii i agrotroniki. Dodatkowym atutem dla wyboru tych profesji jest bardzo wysoki poziom zdawalności matury. W zeszłym roku uczniowie zajęli pod tym względem drugie miejsce w powiecie.’’– powiedział Tomasz Guliński dyrektor CKU Przygodzice.
-,,Obecnie osoby zakwalifikowane powinny potwierdzić przyjęcie do danej szkoły poprzez złożenie oryginałów dokumentów. Zgodnie z harmonogramem naboru dokumenty należy złożyć najpóźniej do 17 lipca 2024 r. do godziny 15:00. Osoby, które z różnych wzglądów rezygnują z przydzielonego miejsca proszone są o pilny kontakt ze szkołą. Ostateczne wyniki naboru poznamy w dniu 18 lipca 2024 r., kiedy to zostaną wywieszone listy osób przyjętych i nieprzyjętych” – powiedział Rafał Luciński Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Ostrowie.
Niestety 75 kandydatów nie zostało przydzielonych do żadnej z klas, są to tzw. kandydaci niezakwalifikowani. Spośród nich 47 osób z powodu braków w dokumentacji, a pozostała grupa 28 osób z powodu zbyt niskiej liczby punktów na wybranym profilu. Znaczną część wśród osób niezakwalifikowanych stanowią osoby spoza Powiatu Ostrowskiego (24 osób), które brały udział równocześnie w naborze w rodzimym powiecie i najprawdopodobniej tam zostaną przyjęte. Na osoby niezakwalifikowane czekają wolne miejsca.
Na chwilę obecną w szkołach jest 68 wolnych miejsc, 24 miejsca w liceach (I LO, II LO, ZSP CKU Przygodzice), 38 miejsc w technikach (ZSE, ZSBE, ZST, ZSTE, ZSP CKU Przygodzice) i 6 miejsc w branżowych szkołach I stopnia (ZSBE, ZSTE). Informacje o wolnych miejscach można pozyskać w poszczególnych szkołach. Te osoby mogą wziąć udział w naborze uzupełniającym, który odbędzie się w poszczególnych szkołach w dniach od 19 lipca do 26 lipca 2024 r. do godz. 15:00.