Podyskutują o Raju

radiokielce.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: raj


Konferencja popularno-naukowa z okazji 60-lecia odkrycia Jaskini Raj odbędzie się w najbliższy czwartek (10 października) w Grand Hotelu Kielce.

Piotr Dwurnik, prezes zarządu spółki Przedsiębiorstwo Turystyczne Łysogóry mówi, iż 2 lata temu odbyło się podobne spotkanie z okazji 50-lecia udostępnienia Jaskini Raj do ruchu turystycznego.

– Wówczas ktoś z publiczności zapytał, czy będziemy uroczyście obchodzili 60-lecie odkrycia Jaskini Raj. Podjęliśmy tę rękawicę – mówi Piotr Dwurnik.

Gościem jubileuszu będzie Zbigniew Bochajewski, jeden z odkrywców Jaskini Raj. Podczas konferencji dwa lata temu wspominał, iż do jej znalezienia doszło przypadkiem. Zbigniew Bochajewski był wówczas uczniem technikum geologicznego w Krakowie i razem z kolegami miał praktyki, podczas których tworzyli mapę okolic Chęcin. Przy okazji starali się badać wszystkie jaskinie, ale zwykle były to tylko niewielkie zagłębienia. Jaskinia Raj była wyjątkiem.

– Kiedy weszliśmy do środka, po prostu oniemieliśmy – stwierdził.

– Wcześniejsze dziury, które oglądaliśmy były pozbawione szaty naciekowej. A tu widzimy piękne stalaktyty, stalagmity, piękna polewa na posadzce, w niektórych miejscach skrząca się jak śnieg w mroźny dzień – opowiadał.

Piotr Dwurnik zapewnia, iż ciekawych gości podczas uroczystego jubileuszu 60-lecia odkrycia Jaskini Raj będzie znacznie więcej. Internetowo w konferencji weźmie udział Wojciech Grabski, drugi z odkrywców. Będą też interesujące prelekcje.

– Pojawi się Tymoteusz Wróblewski ze swoim wykładem dotyczącym udostępnienia jaskini do ruchu turystycznego i jej ochrony. Z kolei profesor Jan Urban nawiąże do innych jaskiń w Kielcach i regionie. Odpowie też na pytanie, czy można je zwiedzać – mówi Piotr Dwurnik.

Wśród prelegentów będzie również dr Małgorzata Kot, archeolog, która w Jaskini Raj bada ślady ludzi zamieszkałych tam przed tysiącami lat.

Czwartkowa konferencja będzie również okazją do porozmawiania na temat sytuacji branży turystycznej w województwie świętokrzyskim. W planach jest też panel dyskusyjny o możliwości wykorzystania odkryć naukowych do promocji zrównoważonej turystyki w Polsce i na świecie.


Idź do oryginalnego materiału