Mikropokolenie zalfa stanowi w pewnym sensie pomost pomiędzy zetkami a pokoleniem alfa. Ta grupa osób wyróżnia się tym, iż ich czas nauki i socjalizacji z rówieśnikami, który jest najważniejszy w okresie dorastania, przypadł kiedy siedzieliśmy zamknięci w domach. Niedługo później doświadczyli oni kolejnych wstrząsów w ich życiu, spowodowanych wieloma kryzysami, od klimatycznego, po migracyjny i społeczny, kończąc na gospodarczym. I to właśnie wszystkie te wydarzenia zdefiniowały ich postawy i wartości.
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Lewandowska zdradza, co myśli o dzisiejszych nastolatkach. "Pokolenie bardzo kreatywne"
To pokolenie, które musiało gwałtownie dorosnąć
Socjologowie skupiający się na badaniach nad pokoleniem zalfa uważają, iż jedną z charakterystycznych rzeczy, jest fakt, iż osoby, które przyszły na świat w latach 1999-2015 musiały gwałtownie dorosnąć. "Są więc nad wiek dojrzałe oraz świadome problemów środowiskowych i gospodarczych, empatyczne i odpowiedzialne społecznie" - czytamy na portalu holistic.news.pl. I to właśnie oni będą mieć wpływ na nasz świat, bo jak dowodzą badania, "połączone generacje Z i Alfa staną się najbardziej liczebną i różnorodną etnicznie grupą w najnowszej historii świata".
Co ich wyróżnia? Fakt, iż w ich życiu cyfrowa rewolucja nie jest niczym niezwykłym. Dorastają w świecie, gdzie sztuczna inteligencja jest dla nich dostępna na wyciągnięcie ręki. Proszą o streszczenie artykułu, który jest za długi, by przeczytać go w całości, generują pismo urzędowe, by nie tracić czasu w jego pisanie od podstaw, korzystają z planów dietetycznych i planów treningowych, ale także proszą np. wygenerowanie spersonalizowanego horoskopu. AI to prywatny asystent, który nigdy nie śpi, ma zawsze czas, nie marudzi i nie narzeka, a oni doskonale wiedzą, jak to wykorzystać. Są w zasadzie cały czas on-line, bez konkretnych relacji międzyludzkich, a to niestety ma też swoje zgubne skutki. "Pandemia wymusiła na nich zdalną naukę i nawiązywanie więzi na dystans. Dziś przez cały czas czują presję, by wciąż być online, korzystając z internetu średnio ponad 5,5 godziny na dobę. Według raportu NASK Nastolatki 3.0, co trzeci nastolatek wykazuje się wysokim natężeniem wskaźników problematycznego użytkowania internetu (PUI), a trzech na stu – bardzo wysokim. PUI obejmuje całą gamę problemów – od FOMO, przez lęk społeczny, uzależnienie od sieci, aż po cyberprzemoc" - podaje portal holistic.news.pl.
Pokolenia Zalfa. Jak będzie wyglądać ich przyszłość?
Pokolenie Zalfa to grupa ludzi, która tak naprawdę właśnie wchodzi w okres dorosłości, toteż ich głos jest coraz bardziej słyszalny. Są bardziej niż wcześniejsze generacje, świadomi i gotowi do działania w zakresie ekologii, spraw społecznych i ekonomicznych. Gotowi do poświęceń dla dobra innych. Mają odwagę żyć po swojemu, umieją stawiać granice.
Ciekawie klaruje się również ich przyszłość. Jak czytamy na portalu holistic.news.pl, według badań McCrindle ok. 65 proc. zawodów, które będą w przyszłości wykonywać zalfy, jeszcze nie istnieje. Dorastanie w tak nieprzewidywalnym świecie przekłada się na wymóg ogromnej kreatywności, umiejętności zwinnego dostosowywania się do zmian, umiejętności samodzielnego oduczania się i uczenia nowych rzeczy. Być może dlatego o zalfach już mówi się kidpreneurs, czyli dzieciaki przedsiębiorcy, doceniając w ten sposób ich niezależność i elastyczność.