Politechnika Białostocka ratuje supraskie katakumby. Ślady dawnej cerkwi!

ttregionalna.pl 4 dni temu

Politechnika Białostocka aktywnie ratuje supraskie katakumby. Wraz ze wzmocnieniem zabytkowej tkanki archeolodzy odkrywają ślady dawnej cerkwi, która była wzniesiona nad unikalnym zabytkiem.

W 2021 r. rektorzy czterech polskich uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie podjęli misję ratowania XVI-wiecznych supraskich katakumb monasterskich. Na początku kwietnia prace są już bardzo zaawansowane.

– Pracownicy Politechniki Białostockiej bardzo intensywnie uczestniczą w procesie renowacji supraskich katakumb – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej a także m.in. Kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mechaniki Budowli na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. – Ważne są tu przede wszystkim takie kompetencje, jak znajomość mechaniki budowli, mechaniki konstrukcji, a przede wszystkim materiałów budowlanych. Wykonywane na terenie katakumb prace poprzedzone zostały bardzo unikalnymi badaniami stanu technicznego cegieł i spoiw w zakresie adekwatności mechanicznych, adekwatności fizycznych takich jak nasiąkliwość, jak również podatności na korozję biologiczną. To wszystko jest niezbędne, żeby prawidłowo zająć się takim obiektem – dobrać materiały do napraw i zabezpieczyć go skutecznie, tak żeby to co dzisiaj zrobimy, to co robimy z tak wielkim trudem było trwałe, a katakumby mogły być oglądane przez gości z całego świata.

– Często spotykaliśmy się praktycznie przez dwa lata jeszcze przed rozpoczęciem prac przy katakumbach i te spotkania zaowocowały już widocznymi efektami – mówi bp supraski Andrzej. – Prace postępują i na bieżąco konsultujemy się ze specjalistami z różnych dziedzin właśnie z Politechniki Białostockiej. Jesteśmy bardzo wdzięczni, iż możemy korzystać z wysokiej rangi specjalistów tutaj u nas na miejscu, nie musimy szukać ich po całej Polsce.

źródło: Politechnika Białostocka

Idź do oryginalnego materiału