Połowa młodych nauczycieli zamierza odejść z pracy. "Wynagrodzenie jest ciągle demotywujące"

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl


Już teraz w wielu szkołach brakuje nauczycieli, jak pokazują badania - lepiej nie będzie. Aż połowa pedagogów z młodym stażem rozważa przekwalifikowanie się.
Jak podaje portal bankier.pl - rośnie średnia wieku wśród nauczycieli. Od dawna mówi się o tym, iż do szkół z powodu braków kadrowych, są często ściągani pedagodzy, którzy przeszli już na emeryturę. (Zobacz: W polskich szkołach pracują emeryci. Ilu jest młodych nauczycieli? Szokujące dane). Wszystko wskazuje na to, iż nie ma co liczyć na szybką poprawę sytuacji.


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy


Młodzi pedagodzy rozważają zmianę pracy
W międzynarodowym badaniu PIRLS zapytano pedagogów, jakie kwestie zniechęcają ich do tego, by doskonalić się w swoim zawodzie. Ponad połowa polskich nauczycieli twierdziła, iż wpływ na to, iż się nie rozwijają ma przede wszystkim nadmiar obowiązków i brak czasu. Wpływ na to ma też bez wątpienia brak wsparcia w wielu stresujących sytuacjach.


Samopoczucie psychiczne i fizyczne to jest niezwykle istotny czynnik w tym zawodzie, a nauczyciele nie mają takiego wsparcia, jakie mogliby mieć. Praca nauczyciela to jest praca z młodymi ludźmi, którzy przychodzą z różnego typu problemami i my ich wspieramy


- mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr hab. Małgorzata Żytko, profesor UW, naukowczyni z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego cytowana przez portal bankier.pl. Dodaje także, iż wbrew temu, co może się wydawać, nauczyciele po powrocie ze szkoły do domu przez cały czas żyją tym, co się w nich działo. - Dobry nauczyciel żyje tymi problemami, więc jest tu kwestia umiejętności zdystansowania się w jakimś sensie, odpoczynku. To jest kategoria, która dotyczy dobrostanu fizycznego i psychicznego oczywiście. Nauczyciele postulują, iż potrzebują właśnie takiego psychologicznego wsparcia - tłumaczy.
Jak wyjaśnia ekspertka badania nauczycieli młodych stażem, które były przeprowadzone w stolicy, wykazały, iż połowa pedagogów pracujących maksymalnie pięć lat myśli o zmianie zawodu. Młodzi nauczyciele często skarżą się na złą organizację, trudne relacje z rodzicami swoich uczniów, brak społecznego uznania czy biurokrację. Demotywująco działa na nich także wynagrodzenie (zobacz: Ile zarabia nauczyciel w Polsce i ile na świecie? U nas płace są niższe od zarobków kierownika dyskontu).
Nauczyciel przy tablicy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.plUczniowie nie czują się komfortowo w szkole


Nauczyciel przy tablicy (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Polska szkoła. Gorzej jest tylko w Tajlandii i Kambodży
Co ciekawe, z badania PISA wynika też, polscy uczniowie mają słabe poczucie bycia częścią szkoły. To bez wątpienia też wpływa negatywnie na pracę pedagogów i postrzeganie ich zawodu. Gorzej było w Tajlandii, na Jamajce, Filipinach, w Kambodży, Brunei i Hongkongu.


Ten dobrostan jest kategorią, nad którą musimy pracować. To pokazują międzynarodowe badania, na przykład PISA, iż polscy uczniowie w niektórych kategoriach, które ten dobrostan określają, zajmują bardzo dalekie miejsca wśród badanych krajów. To na przykład kwestia utożsamiania się ze swoją szkołą, umiejętności mówienia o przynależności do określonej społeczności czy kwestia poczucia, iż jest się wspieranym w szkole


- mówi prof. Małgorzata Żytko. - Z kolei polscy nauczyciele w badaniach PIRLS z 2021 roku zajęli ostatnie miejsce pod względem poziomu zadowolenia z pracy, poczucia docenienia i uznania - dodaje. Z przeprowadzonej analizy wynika też, iż w ponad 50 krajach około 61 proc. uczniów uważa, iż miało styczność z nauczycielami, którzy byli usatysfakcjonowani swoją praca, dla porównania w Polsce - zaledwie 27 proc. ankietowanych ma takie zdanie.
Idź do oryginalnego materiału