Polscy ojcowie zaczęli doceniać urlopy rodzicielskie. Korzystają z nich częściej niż matki

dadhero.pl 1 tydzień temu
Facet na rodzicielskim? Jeszcze na początku ubiegłego roku to była rzadkość – z tej formy opieki nad dzieckiem korzystał zaledwie 1 proc. polskich ojców. Kilka miesięcy później wiele się w tej kwestii zmieniło. Pod koniec 2023 roku odsetek ojców biorących urlop rodzicielski wzrósł do 6 proc. To oznacza, iż z tego rozwiązania korzysta więcej mężczyzn niż kobiet.


Dane pokazujące znaczny wzrost zainteresowania urlopami rodzicielskimi wśród mężczyzn ujawnił raport "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy" przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny. Jego autorzy chcieli sprawdzić, jaki wpływ na życie Polaków miała nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie w kwietniu ubiegłego roku. Celem tej nowelizacji było m.in. wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dokument ten miał m.in. pomóc Europejczykom lepiej godzić pracę z życiem rodzinnym.

Zapracowany jak Polak


Dane przytoczone w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego nie nastrajają optymistycznie. Pokazują, iż jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów na naszym kontynencie. "Według danych Eurostatu Polacy pracują średnio 40,4 godzin tygodniowo. Jest to drugi najwyższy wynik w Europie" – czytamy w raporcie. Więcej od nas pracują tylko Grecy (41 godzin tygodniowo), podobnie zapracowani są Bułgarzy (40,2), Rumuni (40,2) i Portugalczycy (40,0). Wśród tych, którzy pracują najmniej, są Holendrzy (33,2), Niemcy (35,3) i Duńczycy (35,4).

W Polsce wciąż mamy również problem z zachowaniem work-life balance. Gorsze proporcje między czasem spędzonym w pracy a godzinami poświęconymi na hobby, życie rodzinne, spotkania z przyjaciółmi i dbanie o siebie mają w UE jedynie mieszkańcy Austrii i Irlandii. Trudno się jednak temu dziwić. Skoro tak dużo pracujemy, to zwyczajnie nie mamy czasu w życie prywatne.

Urlop dla dziecka


W jednej kwestii widać jednak zmianę. Wprowadzenie unijnej dyrektywy do polskiego Kodeksu pracy wyraźnie zmobilizowało ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich. "Na początku 2023 roku odsetek ojców korzystających z urlopu rodzicielskiego wynosił ok. 1 proc., a już w IV kwartale 2023 roku zbliżył się do 6 proc." – czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Co ważne, w tym samym czasie uległ zmniejszeniu odsetek kobiet biorących urlop rodzicielski. Pod koniec ubiegłego roku korzystało z niego nieco ponad 4 proc. matek. To oznacza, iż mężczyźni wyprzedzili pod tym względem kobiety.

Czy ten trend się utrzyma? Autorzy raportu są optymistami. "Na razie trudno przewidzieć, czy popularność urlopów rodzicielskich wśród ojców będzie rosła, ale na przykładach z innych państw można zakładać, iż przełoży się to na zwiększenie aktywności zawodowej kobiet, a co za tym idzie – na zmniejszenie luki płacowej pomiędzy zarobkami obu płci" – napisali w podsumowaniu.

Źródło: raport "Work-life balance a elastyczne formy organizacji pracy" Polskiego Instytutu Ekonomicznego


Idź do oryginalnego materiału