Polska firma przeniosła treningi strzeleckie do wirtualnej rzeczywistości

liderzyinnowacyjnosci.com 2 miesięcy temu

Zajęcia na tradycyjnej strzelnicy mają wiele zalet, jednak budowa wystarczającej ich liczby jest niemożliwa z różnych względów. Samo spełnienie wymagań lokalizacyjnych jest trudne, a budowa kosztowna. Prowadzenie zajęć również generuje spore koszty ze względu na ceny amunicji. Dlatego też coraz większą popularnością, nie tylko w Polsce, ale i na świecie cieszą się wirtualne strzelnice, wykorzystujące najnowocześniejszy sprzęt do nauki strzelania w bezpiecznych warunkach.

Na przykład system szkolenia „Wisła SP”, oferowany przez firmę Milisystem S.A., jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym bezpieczny trening strzelecki z wykorzystaniem specjalnych replik, łączących technikę komputerową z systemami laserowymi. Z rozwiązania można korzystać także przy użyciu własnej broni palnej. System ten, certyfikowany w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, umożliwia zarówno podnoszenie umiejętności strzeleckich, jak i taktycznych. Unikalną cechą jest możliwość wykorzystania amunicji ślepej.

Nie bez powodu Ministerstwo Obrony Narodowej skłania się w stronę wirtualnych strzelnic – są one łatwiej dostępne dla większej liczby osób, ponieważ mogą być używane w różnych miejscach, nie wymagając przystosowanych obiektów. Eliminują również koszty związane z zakupem amunicji, konserwacją broni czy wynajmem strzelnicy. Dodatkowo gwarantują bezpieczeństwo zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki swojej interaktywności i adaptacji do potrzeb uczestnika szkolenia, stanowią rozwiązanie szyte na miarę.

Odpowiedzią na potrzeby programu upowszechniania strzelectwa, finansowanego przez Ministerstwo Sportu i zarządzanego przez Akademicki Związek Sportowy, jest trenażer strzelecki „Wisła SN”. To zaawansowane technologicznie urządzenie pozwala na kompleksowy trening strzelecki, uwzględniając różne tory strzeleckie, warunki atmosferyczne i inne czynniki wpływające na celność. Jest zgodne z wojskowymi programami strzeleckimi, a przy tym mobilne i bardzo łatwe w obsłudze.

Korzyści wynikające z trenowania strzelectwa

Poprawa koncentracji i uwagi, koordynacja ruchowa, ćwiczenie cierpliwości i samodyscypliny – to tylko kilka korzyści wynikających z trenowania strzelectwa. Choć wielu osobom kojarzy się wyłącznie z sektorem militarnym, strzelectwo jest wyjątkową dyscypliną sportową, z którą, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji, w roku szkolnym 2024/2025 zapoznają się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.

Akademicki Związek Sportowy prowadzi Program upowszechniania strzelectwa, finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program promuje aktywność fizyczną wśród młodzieży, ucząc bezpiecznego posługiwania się bronią uczniów szkół średnich. Szkolimy instruktorów, korzystamy z profesjonalnego sprzętu i zapewniamy bezpieczeństwo dzięki elektronicznym trenażerom. Program zwiększa dostępność bezpłatnych zajęć sportowych, promuje postawy proobronne i rozwija talenty sportowe. Warto zauważyć też, iż strzelectwo rozwija koncentrację, koordynację ręka-oko, kontrolę oddechu, szybkie podejmowanie decyzji i odpowiedzialność. Pomaga również radzić sobie ze stresem poprzez naukę kontroli oddechu. Strzelectwo uczy również podejmowania szybkich decyzji i nagłej reakcji, a sam proces obsługi broni oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa rozwijają odpowiedzialność i samodzielność. Liczymy, iż dzięki programowi część młodych ludzi zainteresuje się tym pięknym sportem” – mówi Dariusz Piekut, Sekretarz Generalny Akademickiego Związku Sportowego (AZS).

Strzelectwo uczy wielu rzeczy – spokoju, opanowania, umiejętności skupienia się na konkretnej rzeczy, podejmowania decyzji, ale przede wszystkim uczy odpowiedzialności. Umiejętność użycia broni wiąże się bowiem z ogromną odpowiedzialnością za swoje wybory, ale także za zdrowie i życie innych ludzi. Tak opisałbym strzelectwo” – podsumowuje Marian Ślimak, były oficer JW Grom i dyrektor zarządzający w Milisystem S.A.

Agencja Pełka i Partnerzy

Idź do oryginalnego materiału