Konkurs na najlepsze europejskie muzeum roku 2025 w ramach Europejskiego Forum Muzeów odbywa się już od 1977 roku. Podczas każdej edycji prestiżowa nagroda może trafić wyłącznie do jednej z nominowanych placówek. Na tej liście znajdują się natomiast wyłącznie instytucje, które zostały otwarte lub zmodernizowane w ciągu ostatnich trzech lat. W tym roku mamy do czynienia z kilkudziesięcioma kandydatami z całej Europy, w tym aż pięcioma z naszego kraju.
REKLAMA
Zobacz wideo Co Krupińska sądzi po latach o konkursach miss? Zaskakująca odpowiedź
Polskie muzea z szansą na prestiżową nagrodę. Kraków ma największe szanse
W ramach tegorocznej edycji konkursu na muzeum roku 2025 nominowano 42 instytucje z całej Europy. Wśród nich znalazło się pięć muzeów z Polski, w tym dwa działające w Krakowie. Tym samym nasz kraj - wraz z Holandią, która również może pochwalić się taką samą liczbą kandydatów do głównej nagrody - został najsilniejszą reprezentację w konkursie. Polskie placówki walczące o prestiżowy tytuł to:
Apteka pod Łabędziem w Bydgoszczy;
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi;
Muzeum Fotografii w Krakowie;
Pałac Krzysztofory w Krakowie;
Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
Apteka pod Łabędziem, która w grudniu będzie obchodzić swoje drugie urodziny, to najmłodszy z naszych oddziałów, a zarazem wyjątkowe miejsce, które już na stałe wpisało się w kulturalną mapę Bydgoszczy. To wspaniałe, iż mogło dołączyć do elitarnej grupy najważniejszych europejskich muzeów powstałych w ostatnich latach
- czytamy w mediach społecznościowych Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Konkurs na muzeum roku 2025. Wyniki zostaną ogłoszone w Polsce
Warto zaznaczyć, iż pięć nominacji to wynik, którego nie udało się osiągnąć choćby takim krajom, jak Włochy, Francja oraz Hiszpania. Polska więc ma wiele do zaoferowania i powoli dołącza największych gigantów kultury. Takie wyróżnienia wskazują również na to, iż jest istotną częścią europejskiego dziedzictwa.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w przyszłym roku w Białymstoku podczas ceremonii w Muzeum Pamięci Sybiru. O ostatecznych wynikach zadecyduje jury, w skład którego wchodzą eksperci w dziedzinie muzealnictwa i przedstawiciele Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Pod uwagę brane będą nie tylko osobiste odczucia specjalistów, ale także jakość ekspozycji oraz innowacyjność wystaw.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.