Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, i społeczność Uniwersytetu wyrażają solidarność ze wszystkimi osobami, które ucierpiały w wyniku powodzi w południowej Polsce. Władze uczelni uruchomiły zbiórkę darów dla poszkodowanych. Osoby studiujące na UW, których rodziny zostały dotknięte kataklizmem, mogą ubiegać się o przyznanie wsparcia materialnego i zwolnienie z opłat związanych z kształceniem oraz zakwaterowaniem w akademikach. Trwa uruchamianie zbiórki finansowej. Wsparcia udziela też Samorząd Studentów UW.
W wyniku powodzi w południowej Polsce setki osób straciły dobytek życia. Od ostatnich kilkudziesięciu godzin fala powodziowa zalewa kolejne obszary kraju. Wiele miast i wsi zostało zalanych, nie ma prądu, gazu, wody pitnej, zerwana została telefonia stacjonarna. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim.
W związku z tym kataklizmem władze Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały zbiórkę na rzecz powodzian, a także przygotowały pakiet wsparcia dla studentów z rejonów dotkniętych powodzią. Działania humanitarne ze strony uczelni koordynuje kanclerz UW Robert Grey oraz dr hab. Maciej Raś, prorektor adekwatny do spraw kształcenia.
Pomoc dla studentów i uczestników szkół doktoranckich UW
Informacje o wsparciu doktorantów kształcących się w ramach szkół doktorskich na UW znajdują się w kolejnym punkcie.
Władze uczelni przygotowały pakiet wsparcia socjalnego dla studentów i doktorantów UW, których rodziny ucierpiały w wyniku powodzi.
Studenci i doktoranci UW mogą wnioskować o przyznanie zapomogi, zwolnienie lub obniżenie opłat związanych z kształceniem oraz zakwaterowaniem w akademikach. Dodatkowo studenci mogą również wnioskować o przyznanie stypendium socjalnego.
W zakresie wsparcia materialnego zachęcamy do indywidualnych konsultacji z Biurem ds. Pomocy Materialnej (bpm[at]uw.edu.pl), aby jak najlepiej dobrać formę pomocy odpowiednią do sytuacji.
Zapomoga
Zapomoga to jednorazowe świadczenie przyznawane osobie, która z przyczyn niezależnych od siebie znalazła się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej. Z tej formy pomocy mogą skorzystać studenci i uczestnicy studiów doktoranckich UW.
Jako zapomogę maksymalnie można uzyskać jednorazowo 5 500 zł. W ciągu roku akademickiego można otrzymać dwie zapomogi. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem USOSweb (po zalogowaniu się na swoje indywidualne konto należy wybrać zakładkę Dla wszystkich, następnie Wnioski oraz z listy wniosków wybierz wniosek o zapomogę). Należy wypełnić wniosek o zapomogę w roku akademickim 2023/2024.
Do wniosku należy dołączyć np. dokument potwierdzający adres zameldowania (własny lub najbliższej rodziny) oraz opisać w uzasadnieniu wniosku trudną sytuację życiową.
W przypadku wątpliwości w zakresie wniosku o zapomogę należy wysłać wiadomość pod adresem: zapomogi(at)uw.edu.pl. Więcej informacji na temat dostępnych świadczeń znajduje się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej UW >>
Stypendium socjalne
W przypadku straty samodzielnie lub przez członka rodziny głównego źródła utrzymania zachęcamy do skorzystania z możliwości uzyskania stypendium socjalnego (od 1 października próg dochodowy wzrósł do 1 570,50 zł, będzie on obowiązywał od stypendiów przyznanych na semestr zimowy roku akademickiego 2024/2025). W celu uzyskania świadczenia należy wypełnić oświadczenie o dochodach w USOSweb (dostępne w tym samym miejscu, gdzie wniosek o przyznanie zapomogi). Stypendium socjalne to wsparcie w stałej wysokości, które jest wypłacane co miesiąc.
Obecnie można złożyć wniosek o przyznanie stypendium socjalnego na semestr letni roku akademickiego 2023/2024 oraz o przyznanie stypendium socjalnego na semestr zimowy 2024/2025. Warto złożyć oba wnioski, aby otrzymać wypłatę również za wrzesień.
Zwolnienie lub obniżenie opłat za akademik
Poszkodowani przez powódź można ubiegać się o zwolnienie z opłat związanych z zamieszkaniem w domach studenckich Uniwersytetu Warszawskiego. W celu złożenia takiego wniosku należy napisać pod adresem bpm(at)uw.edu.pl.
Zwolnienie lub obniżenie opłat za usługi edukacyjne dla studentów
Dla osób poszkodowanych dostępna jest także możliwość uzyskania zwolnienia lub obniżenia opłat za usługi edukacyjne (czesne, opłaty za powtarzanie roku lub przedmiotu itp.). W tym celu należy złożyć wniosek do adekwatnego kierownika jednostki dydaktycznej.
Wsparcie dla doktorantów kształcących się w ramach studiów doktorskich na UW
Doktoranci kształcący się w ramach szkół doktorskich również mogą liczyć na wsparcie materialne ze strony uczelni. Podstawową formą pomocy w tym wypadku jest zapomoga, o którą mogą ubiegać się doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat procesu ubiegania się o świadczenie należy zwrócić się do Biura Spraw socjalnych (komisja.zapomogi[at]uw.edu.pl). Więcej informacji na temat procedury wnioskowania znaleźć można na stronie: https://bssoc.uw.edu.pl/zapomogi/.
Wsparcie psychologiczne dla wszystkich członków społeczności
Uniwersytet Warszawski osobom dotkniętym kryzysem związanym z powodzią oferuje także wsparcie psychologiczne. W celu jego uzyskania należy zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowego w Centrum Pomocy Psychologicznej UW. Więcej informacji można znaleźć na stronie: cpp.uw.edu.pl.
Zachęcamy także do skorzystania z prowadzonego przez CPP telefonu zaufania pod numerem: 22 552 44 24 (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–22.00). Więcej informacji o tej formie wsparcia można znaleźć na stronie: https://cpp.uw.edu.pl/telefon-zaufania/.
Pomoc rzeczowa i finansowa dla wszystkich poszkodowanych
Władze Uniwersytetu Warszawskiego uruchomiły zbiórkę rzeczową na rzecz osób poszkodowanych w wyniku powodzi. W akcję mogą włączyć się darczyńcy prywatni i instytucjonalni. Ofiarowane rzeczy powinny być nieużywane i dostosowane do warunków jesiennych. w tej chwili najbardziej potrzebne są produkty takie jak: artykuły żywnościowe z długim terminem ważności, woda pitna, środki higieniczne, odzież, koce, śpiwory, łopaty, taczki, gumowce, agregaty prądotwórcze.
- Pomoc rzeczową można dostarczać do następujących punktów zbiórek:
Kampus Centralny: portiernia Auditorium Maximum (w godz. 7.00–18.00); - Kampus Ochota: portiernia przy ul. Pasteura 7 (w godz. 7.00–20.00);
- Służew: ul. Smyczkowa 14 (w godz. 7.00–20.00).
Trwa uruchamianie zbiórki finansowej. niedługo udostępnione zostaną szczegółowe informacje w tym zakresie.
Wsparcie Samorządu Studentów UW
Zbiórkę rzeczową organizuje również Samorząd Studentów UW. Punkt zbiórki: sala 100 w budynku Zarządu Samorządu Studentów UW (ul. Krakowskie Przedmieście 24).
Zarząd Samorządu Studentów zachęca do kontaktu w celu uzyskania informacji na temat dostępnych form wsparcia, w tym składania wniosków o zapomogi.