Ponad 5,6 tys. zgłoszeń na Uniwersytet w Białymstoku

podlaskie24.pl 7 godzin temu

Ponad 5,6 tys. zgłoszeń na Uniwersytet w Białymstoku. Zakończyła się rejestracja na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Rekordowe zainteresowanie psychologią!

Na Uniwersytecie w Białymstoku zakończyła się rejestracja chętnych na stacjonarne studia I stopnia oraz jednolite magisterskie. W systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów (IRK) na wszystkie oferowane kierunki są w sumie 5653 zgłoszenia – o ponad 500 więcej niż przed rokiem. Najwięcej osób zarejestrowało się na tegoroczną nowość – psychologię. Tu o jedno miejsce ubiega się ponad 17 osób.

Kandydaci na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie mogli wybierać spośród 35 kierunków, a na kierunku filologia – spośród 9 modułów specjalizacyjnych (filologie obce). Największa podlaska uczelnia przygotowała na nich w sumie 2200 miejsc.

Rekordowym zainteresowaniem cieszą się: psychologia (882 zgłoszenia), prawo (571 chętnych), ekonomia(389 zgłoszeń), filologia angielska (365 chętnych) oraz kryminologia (343 zarejestrowanych).

Największa konkurencja jest na kierunku psychologia. Tu o jedno miejsce stara się ponad 17 osób. O jedno miejsce na kryminologii rywalizuje ponad 13 osób. Na filologii angielskiej jest prawie 5 chętnych na jedno miejsce, a na prawie blisko 3 osoby na jedno miejsce.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników tegorocznej rekrutacji. Cieszymy się z pozytywnego odbioru nowego kierunku w naszej ofercie, czyli psychologii. W tym przypadku mieliśmy wyjątkowo krótką rekrutację, bo trwała tylko osiem dni, a zgłosiło się prawie 900 kandydatów. Jesteśmy nastawieni na rozwój, mamy znakomitą kadrę, dlatego naszym przyszłym studentom – na wszystkich kierunkach – zapewnimy doskonałe warunki kształcenia oraz możliwość rozwijania swoich pasji, nie tylko naukowych – mówi prorektor ds. studentów i doktorantów dr hab. Anna Gardocka-Dubatówka, prof. UwB.

Wstępne wyniki postępowania rekrutacyjnego kandydaci poznają 16 lipca. Od godz. 13.00 informacje te pojawią się na ich indywidualnych kontach w systemie IRK. Osoby zakwalifikowane do przyjęcia będą miały czas do 21 lipca na dostarczenie wymaganych dokumentów. Na tych kierunkach (bądź w przypadku kierunku filologia obca – modułach specjalizacyjnych), na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc, będą kwalifikowane i zapraszane do dostarczenia dokumentów kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów. Ostateczne wyniki postępowania rekrutacyjnego będą znane 24 lipca.

Nadal mogą rejestrować się kandydaci na stacjonarne studia II stopnia – rejestracja potrwa do 23 lipca. Nabór na studia niestacjonarne będzie prowadzony do 17 września.

W sumie, z myślą o nowych studentach największa podlaska uczelnia na rok akademicki 2025/2026 przygotowała ponad 4,2 tys. miejsc na studiach I, II stopnia oraz jednolitych magisterskich, zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Idź do oryginalnego materiału