Pożegnanie biskupa Jana Kopca w Opolu. Biskup gliwicki świętował dwa jubileusze

opolska360.pl 1 rok temu

Biskup Jan Kopiec przeszedł na emeryturę

Homilię w czasie mszy św. wygłosił biskup Rudolf Pierskała. Podkreślił zaangażowanie jubilata, który w czasie biskupiej posługi odwiedził niemal wszystkie parafie diecezji opolskiej, wizytując je i udzielając sakramentu bierzmowania. Biskup Jan Kopiec był 19 lat biskupem pomocniczym w Opolu i 11 ordynariuszem w Gliwicach.

– Przejście na emeryturę księże biskupie Janie to nowy początek, jakby nie było. Niech światło Ewangelii i Bożej łaski prowadzi księdza biskupa, aby ludzie widzieli dobre czyny i chwalili Ojca w niebie. Życzymy wymarzonego i spokojnego życia na emeryturze. Życzymy zdrowia i satysfakcji z nowych badań naukowych nad historią Kościoła. Szczęść Boże na dalsze lata życia.

Pod koniec liturgii przemówił – w imieniu diecezji opolskiej – bp Waldemar Musioł. Przekazał pozdrowienia od przebywającego w szpitalu biskupa Andrzeja Czai i życzył zasłużonego odpoczynku na emeryturze. Podkreślił zasługi jubilata, który dzielił się z wiernymi przez lata wiarą, wiedzą i posługą biskupią. Życzył, by jego odpoczynek nie miał nic wspólnego ze słowami starca Symeona z czytanej w święto Ofiarowania Pańskiego Ewangelii „Teraz, o Panie, pozwól odejść swemu słudze w pokoju”.

Ks. prof. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego UO, przypomniał zasługi jubilata na rzecz tegoż wydziału, który rozpoczął działalność zaledwie rok po święceniach biskupich ks. Jana Kopca. Życzył mu również , by się nie „spieszył z pieśnią Symeona” i napisał jeszcze wiele cennych rzeczy.

Jubilat zabrał głos jako ostatni.

– Ja naprawdę nastawiony już jestem na słowa, które Symeon wypowiedział. Już dosyć męczyłem się na różny sposób, więc nie zatrzymujcie mnie w tym odpoczywaniu, które najpiękniej będzie na pewno złożone Bogu, kiedy już będzie wieczne – powiedział biskup Jan Kopiec. – Tylko gorąca prośba: pamiętajmy o sobie. Ja zapewniam o modlitwie za was, ale wy też pamiętajcie o mnie, abyśmy mogli wypełnić to wszystko, co najpiękniej potrafił wypowiedzieć Symeon widząc Jezusa, widząc przychodzącego Zbawiciela: tu, na tej ziemi dokonałem już wyjątkowo dużo i niech to wystarczy.

Życie i posługa

Biskup Jan Kopiec urodził się 18 grudnia 1947 w Zabrzu. W latach 1961–1965 kształcił się w III Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu, gdzie złożył egzamin dojrzałości.

W latach 1965–1972 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie, przerwane w latach 1966–1968 na czas służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Wyświęcony na kapłana został 30 kwietnia 1972 w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu przez biskupa Franciszka Jopa. W latach 1978–1982 odbył studia w Instytucie Historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i obronił doktorat.

Jako wikariusz pracował w parafiach św. Franciszka w Zabrzu (1972–1974) i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy (1974–1978). W 1982 został wykładowcą historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. Studiował archiwistykę w Rzymie w roku akademickim 1984/1985. W 1986 objął funkcję dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Opolu.

W 1994 został adiunktem w Katedrze Historii Kościoła i Patrologii na Wydziale Teologicznym założonego wówczas Uniwersytetu Opolskiego. Habilitację uzyskał w 1998 na KUL-u. W 2003 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1993 w bazylice św. Piotra w Rzymie i został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI przeniósł go na urząd biskupa ordynariusza diecezji gliwickiej.

28 stycznia 2023 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację w związku z przejściem na emeryturę. Nowym biskupem gliwickim został mianowany ks. dr Sławomir Oder, kapłan z diecezji toruńskiej, m.in. postulator w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II.

Idź do oryginalnego materiału