POZNAŃ: Już wiesz, czym jest NEXT. Shama, Bibobit,Godson, Wiktor Dyduła, Omasta, Domi/nika [ZDJĘCIA]

wielkopolskamagazyn.pl 20 godzin temu
Piątek na NEXT FEST 2025

Jeszcze więcej muzyki, jeszcze więcej spotkań, jeszcze więcej festiwalowego vibe’u. NEXT FEST 2025 znów zagrał w 13 lokalizacjach.

Co można było robić w piątek w Poznaniu?

Spacerować, słuchać, rozmawiać – odkrywać NEXT FEST! Już od 10:00 w Centrum Kultury Zamek rozpoczął się drugi dzień konferencji – i naprawdę szkoda było go przegapić. W planie rozmowy o zdrowiu, siostrzeństwie, przyszłości koncertów czy debiutujących artystach.

Debiutanci wśród gwiazd

W piątek na uczestników NEXT FEST 2025 czekała kolejna porcja dobrej muzyki! Wśród koncertów zdecydowanie warto było złapać występ turbo energetycznego Bibobit, charyzmatycznego Wiktora Dyduły czy Meli Koteluk, która wiosną powróciła na scenę ze świetnym albumem. W programie nie brakowało dobrego, młodego jazzu w wykonaniu Omasty, Kacpra Krupy czy Twoosty’ego Mayonezu, a także mocnych, gitarowych brzmień za sprawą choćby Rosemerry, Sinplus, Szklanych Oczu czy Boebeck.
Miłośnicy szeroko rozumianych popowych dźwięków nie mogli ominąć występów Sarsy, Wozza Lozowskiego, Agi Laury, Zuzanny Malisz oraz wszystkich koncertów w Scenie na Piętrze, gdzie swój showcase prezentował Sony Music Poland. W line-upie m.in. Blaukę, Zachwyty, I Love You Honey Bunny, Lulu Suicide, Marcina Maciejczaka czy Kosmę Króla – kombinacje wrażliwości, świeżości i talentu, które pokazują, jak bardzo NEXT FEST stawia na różnorodność. A to nie wszyscy artyści i artystki, których można było spotkać w festiwalowych lokalizacjach.

Fot. Przemysław Łukaszyk

Shama

Nieznośnie chwytliwe melodie otulone vintage’owym, ciepłym i miłym w kontakcie niczym welur brzmieniem, w którym z łatwością doszukamy się wpływów soulu i funku. Zanim Basia Tomaszewska i Jimi Bachniak doszli do punktu, w którym są dziś, z powodzeniem krążyli wokół muzyki bluesowej. Tymczasem dziś duet ma na siebie bardzo konkretny pomysł, który z singla na singiel nabiera coraz śmielszych kształtów – dowodem jest choćby tegoroczna EP-ka mona melody. jeżeli parę lat temu zakochaliście się w „Ann Wants To Dance Papooz, to w i Shame zadurzycie się bez pamięci!

Bibobit

Daniel Moszczyński z zespołem pokazują, iż jazz może być punktem wyjścia do pełnej spontaniczności zabawy klasyczne podstawy w niczym nie przeszkadzają, by łączyć je z rapem, funkiem, a choćby elektroniką, co spotkało się z uznaniem zarówno w branżowym środowisku, jak i wśród publiczności. Supporty przed Corym Henrym, Richardem Boną i Hypnotic Brass Ensemble, występy na Orange Warsaw czy Pol’and’rock to tylko kilka dowodów na to, iż autorska wizja Bibobit jest tyle wyrazista i autentyczna, co zarazem przebojowa i uniwersalna. A to wciąż faza rozpędu, bo kwintet szykuje się do wydania drugiej płyty, następczyni znakomicie przyjętego albumu „Podróżnik”.

Fot. Maciej Kasprzak Wielkopolskamagazyn.pl

Daniel Godson

Artysta, który zyskał rozgłos dzięki unikalnemu połączeniu gospelowych korzeni z nowoczesnym brzmieniem i r&b. Jego muzyczna podróż rozpoczęła się w rodzinie, gdzie śpiew był codziennością, a edukacja w szkole muzycznej oraz zamiłowanie do gospelowych brzmień ukształtowały jego wrażliwość.

Pierwsze kroki w szerszym świecie muzyki stawiał dzięki TikTokowi. W 2022 roku pokazał swój pierwszy singiel – “Memories”. Przełomem był utwór „Czuję, więc jestem?”. W 2024 roku Godson nawiązał współpracę z wytwórnią Def Jam Recordings Poland. Znakami rozpoznawczymi Godsona są autentyczność i głęboki przekaz, któremu daleko od banału.

Wiktor Dyduła

Urodzony w Gdańsku wokalista, autor tekstów i kompozytor, który zdobył popularność dzięki udziałowi w programie „The Voice of Poland”.

Jego charakterystyczny głos i charyzmatyczna osobowość szybko przyciągnęły uwagę zarówno jurorów, jak i publiczności. Wiktor łączy w swojej muzyce różnorodne gatunki, takie jak pop, indie i folk, tworząc brzmienie pełne emocji i autentyczności. Jego teksty, często inspirowane osobistymi doświadczeniami, poruszają tematy miłości, tęsknoty i życiowych wyzwań. Możecie ich posłuchać na świetnym długogrającym debiucie Wiktora, zatytułowanym Pal Licho

Omasta

Krakowski skład Omasta to kolejny jasny punkt na mapie nieba polskiego młodego jazzu. W autorskiej wizji muzyki odkrywają nowe ścieżki nie zacierając starych. Ich inspiracje obejmują szerokie spektrum kultury jazzowej i ulicznej. O swoich umiejętnościach zdążyli przekonać zagraniczną publiczność zaliczając występy m.in. w londyńskim Jazz Cafe czy na Gent Jazz Festival w Belgii. W Polsce grali z Leszkiem Żądło i Peją, supportowali także legendarny skład Slum Village. w tej chwili pracują nad wydaniem debiutu, który ukaże się w cenionej wytwórni Astigmatic Records, tej samej, w której katalogu znajdują się albumy EABS, Błota, Jaubi czy Cykady.

Domi/nika

Zebrane przez lata doświadczenia Dominika Górska zebrała w swoim bodaj najbardziej osobistym projekcie. Dziś, jako po prostu Domi/nika, związana z Poznaniem artystka prezentuje autorski pomysł na mariaż popu i elektroniki, ale w nieco innym wydaniu niż miało to miejsce w Vvyspie czy Groberskiej. Tuż, tuż, ostatni singiel Górskiej, to przykład sztuki adekwatnego doboru środków i proporcji – lekkość i chwytliwość utworu od razu pretendują go do miana earworma, który po pierwszym odsłuchu wyląduje w Waszej ulubionej playliście z polską muzyką.

Idź do oryginalnego materiału