13 uczniów i 3 nauczycieli podzielili się najcenniejszym darem, jakim jest krew
– Dawcy sokólscy są wspaniali. Proszę sobie wyobrazić, a zdarza się to naprawdę rzadko, iż każdy dzisiejszy kandydat na dawcę krwi, nie dość, iż robił to pierwszy raz to jeszcze chciał się zapisać do rejestru dawców szpiku. Bardzo fajna szkoła, super uczniowie, każdy powinien brać z nich przykład – nie kryła euforii Elżbieta Mazuruk, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Dziś od godzin porannych w sali lustrzanej Zespołu Szkół w Sokółce można było oddać honorowo krew. Wszystko to w ramach trwającej akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem NASZA KREW-NASZA OJCZYZNA dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości RP oraz akcji przygotowanej uczniom szkół średnich, policealnych, pomaturalnych i uczelni wyższych, czyli turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie”.
Jest to już 20 edycja Ogólnopolskiego Turnieju Szkół oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie. Organizatorem jest Polski Czerwony Krzyż, na szczeblu rejonowym – zarządy Oddziałów Rejonowych, na szczeblu okręgowym -zarządy Oddziałów Okręgowych oraz na szczeblu centralnym – Zarząd Główny PCK oraz Krajowa Rada HDK PCK. Nad całością czuwał zespół medyczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Zakończenie edycji turnieju odbędzie się w terminie do 31 października 2023 r., a wyniki z etapu rejonowego muszą zostać przesłane do centrali do końca listopada tego roku.
– Chcemy żeby nasze szkoły zaistniały, żeby włączyły się na poważnie w takie akcje. Często to procentuje potem w dorosłym życiu. jeżeli młodzież w szkole zetknie się z taką ideą, to zapoczątkuje to proces oddawania krwi na przyszłe lata – powiedziała Lila Micun, Prezes Oddziału Rejonowego PCK w Sokółce.
Kontynuując zaznaczyła, iż głównym celem projektu jest zachęcenie uczniów i studentów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi, a także zachęcenie młodzieży do wstąpienia do grup honorowych dawców krwi oraz promocja honorowego krwiodawstwa.
– Dzięki turniejowi możliwe jest promowanie honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych, zintegrowanie szkolnych i uczelnianych środowisk młodzieżowych oraz wzmocnienie działalności Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża – dodała.
O wynikach zadecyduje ilość krwi oddana w przeliczeniu na liczbę uczniów dorosłych, a szkoły z najlepszymi wynikami.
– Nie będzie to na pewno ostatnia akcja. Chcemy te wydarzenia tak nagłaśniać, żeby pełnoletni uczniowie mogli oddać jak najwięcej krwi i tak często jak tylko będzie to możliwe. Wszystkim, zarówno osobom, które oddały krew oraz tym, które zdecydowały się zostać dawcami szpiku oraz tym, którzy byli gotowi krew oddać, ale z różnych względów nie mogli, należą się wyrazy uznania – zakończyła prezes PCK.
Sylwia Matuk
Fot. Mateusz Zalewski