Prawo na Florydzie

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

Mecenas Agnieszka Piasecka odpowiada na wybrane pytania czytelników na tematy prawne. Dla ochrony prywatności, imiona osób i niektóre fakty zostały zmienione.

Za kilka miesięcy wychodzę za mąż i chciałabym zabezpieczyć swój majątek na wypadek rozwodu. Słyszałam od znajomych straszne historie na temat tego, jak w wyniku rozwodu utracili cały swój dorobek życia i w dodatku muszą swojemu byłemu małżonkowi płacić alimenty małżeńskie. Jestem osobą sukcesu i całe życie ciężko pracowałam na to, co teraz mam, natomiast mój narzeczony wchodzi do tego małżeństwa z niczym. Jak mogę zabezpieczyć się na wypadek, abym w przypadku rozwodu nie musiała się z nim dzielić wszystkim, na co sama tak ciężko pracowałam i abym nie musiała mu płacić alimentów?

Anna z Sarasoty, FL

Droga Pani Anno

Aby zabezpieczyć swój obecny i/lub przyszły osobisty dorobek na wypadek rozwodu oraz zredukować przyszłe koszty rozwodu, należy przed zawarciem związku małżeńskiego podpisać intercyzę przedmałżeńską, tzw. „Prenuptial Agreement”, popularnie określaną jako „Prenup”. Jest to umowa zawierana pomiędzy narzeczonymi w związku z zamiarem zawarcia przez nich małżeństwa. Jest to kontrakt, który wiąże współmałżonków od chwili zawarcia małżeństwa. Innym często spotykanym określeniem „Prenup” jest termin „Premarital Agreement”, czyli umowa przedmałżeńska.

W intercyzie przedmałżeńskiej strony mogą zadecydować o podziale majątku przedmałżeńskiego, jak i przyszłego majątku nabytego podczas małżeństwa. Dodatkowo strony mogą umówić się co do praw zarządu majątkiem, zasad nabywania i podziału długów, podziału polis ubezpieczeniowych i kont emerytalnych, mogą zrzec się gwarantowanych przez ustawę praw spadkowych oraz, co bardzo ważne w przypadku istnienia rozbieżności majątkowej i zdolności zarobkowej pomiędzy małżonkami, mogą wzajemnie zrzec się prawa do otrzymywania alimentów małżeńskich. Nie można natomiast w umowie przedmałżeńskiej zrzec się lub ograniczyć prawa do alimentów na dziecko, gdyż alimenty na dziecko to prawo dziecka, a nie prawo rodziców.

Intercyza może określać także ewentualny podział majątku w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków lub w przypadku innych zdarzeń, np. separacji lub zdrady. Można także umówić się co do rodzaju i kwoty alimentów małżeńskich na wypadek rozwodu. W kontrakcie, strony mogą wybrać prawo, które będzie miało zastosowanie do interpretacji umowy (może to być prawo jakiegokolwiek stanu lub kraju) oraz zadecydować o innych kwestiach według swojego uznania pod warunkiem, iż są one legalne i nie prowadzą do obchodzenia prawa. Po zawarciu małżeństwa strony mogą odwołać lub zmienić intercyzę poprzez zawarcie nowej pisemnej umowy małżeńskiej.

Przed zawarciem intercyzy przedmałżeńskiej obie strony powinny szczerze i wyczerpująco wyjawić sobie wzajemnie stan całego swojego majątku i długów. Zatajenie majątku drugiej stronie może stanowić podstawę do unieważnienia kontraktu. Ponadto strona proponująca powinna dać narzeczonemu lub narzeczonej wystarczająco dużo czasu w dokładne zapoznanie się z proponowanym projektem umowy przedmałżeńskiej i refleksję oraz zasięgnięcie porady własnego adwokata.

Intercyza małżeńska na Florydzie musi być zawarta na piśmie przy dopełnieniu formalności prawnych określonych przez statut Florydy. To skomplikowany dokument prawny, który powinien być sporządzany przez doświadczonego adwokata. Niedopełnienie określonych przez prawo wymagań prawnych lub niejasność kontraktu mogą spowodować jego unieważnienie lub uznanie go przez sąd za niewykonalny. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym temacie zapraszam również do wysłuchania moich podcastów dostępnych na stronie www.PiaseckaLaw.com.

Agnieszka Piasecka jest polskim adwokatem w Clearwater posiadającym licencję do praktykowania prawa na Florydzie. Urodziła się i wychowała w Polsce. Uzyskała swój pierwszy dyplom prawa z wyróżnieniem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na Florydzie uzyskała doktorat prawa z wyróżnieniem Cum Laude na Stetson University College of Law. Studiowała również prawo międzynarodowe w Holandii na Uniwersytecie Tilburg. Agnieszka Piasecka posiada liczne wyróżnienia nadawane za doskonałe recenzje klientów, w tym coroczną nagrodę Avvo: “Clients Choice Award”. Agnieszka ma w sumie ponad 350 pozytywnych opinii klientów na niezależnych stronach google oraz avvo.com. Agnieszka Piasecka mówi biegle po polsku i oferuje bezpłatną pierwszą konsultację telefoniczną. Adres biura: 13575 58th Str. N., Clearwater, FL 33760, telefon: 727-538-4171 lub 813-786-3911. Więcej informacji na powyższy temat można znaleźć na stronie: www.PiaseckaLaw.com.

Fot. Archiwum Agnieszki Piaseckiej

Ten tekst powstał w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

Idź do oryginalnego materiału