Prof. Bianka Rolando. Nauka ma w sztuce sprzymierzeńca

amu.edu.pl 3 dni temu

Z prof. UAM Bianką Rolando, wykładowczynią na WPA w Kaliszu, artystką sztuk wizualnych, poetką, o której post na naszym profilu facebookowym w ciągu trzech dni miał 211 tys. wyświetleń, rozmawia Ewa Konarzewska-Michalak.

Jak odnalazła się pani w pracy na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu?

- Trzy lata temu trafiłam do fantastycznego zespołu na WPA w Kaliszu, obejmując kierownictwo Pracowni Rysunku. gwałtownie weszłam w rytm pracy artystyczno-akademickiej, wystaw, organizacji i udziału w konferencjach czy recenzji doktoratów. Faktycznie, wydziały artystyczne na uniwersytetach różnią się od prowadzonych na akademiach sztuk pięknych. Pierwsza różnica to powiązanie procesów artystycznych z badawczymi, druga wiąże się z wymiarem edukacyjnym - to większy nacisk na powiązanie kształcenia plastycznego z inną specjalizacją, np. pedagogiczną. W perspektywie międzynarodowej - wydziały artystyczne są obecne na renomowanych uczelniach badawczych, wystarczy wymienić MIT czy University of Oxford. Sztuka jest obecna w zainteresowaniach wielu dyscyplin praktykowanych na naszym uniwersytecie. Mam okazję o tym rozmawiać z kolegami reprezentującymi inne dziedziny - filologię, filozofię czy prawo - i widzę, jak wiele ciekawych kontekstów wnosi sztuka, ale i jak wiele wnoszą te dyscypliny także dla nas, praktyków sztuki.

Jakie wartości chce pani przekazać studentkom i studentom?

- Staram się przekazywać nie tylko umiejętności, ale także uważnie towarzyszyć młodym ludziom w ich poszukiwaniach twórczych. Kieruję się zasadą przekazywania otwartości poznawczej, której uczy sztuka. Temu mają służyć kompetencje komunikacyjne wyrażone w technikach plastycznych. Nasz absolwent nie tylko powinien wynieść umiejętności profesjonalne, ale także być osobą dojrzale i samodzielnie myślącą, z czym wiążą się zdolności werbalizacji, analizy czy oceny. Sztuka jest pomostem między doświadczeniem wewnętrznym a światem, drugim człowiekiem, uczy nie tylko wyrażania siebie, ale i zrozumienia innych. W programie Pracowni Rysunku wprowadziłam elementy visual storytellingu, wizualnej opowieści, niezależnie czy to jest rysunek, plakat lub komiks. To także podstawa dla przyszłej pracy zawodowej absolwentów, głównie w branży kreatywnej.

Jak się pani współpracuje z młodym pokoleniem? Niektórzy wykładowcy narzekają, iż nie jest tak dobrze przygotowane do studiów jak te wcześniejsze.

- Trudno generalizować, z doświadczenia wiem, iż studentów ocenia się indywidualnie: wiedzę, rozwój, pracę, ale i możliwości. Staram się wydobywać ze studentów to, co mogą sami dać najlepszego. Zachęcam ich do budowania pewności siebie, ale też krytycznego myślenia. Studenci, widząc, iż ktoś się z nimi dzieli pasją poznawczą, poszukiwaniami naukowymi i artystycznymi, mogą się tym zarazić, więc wiele zależy od nas. jeżeli pytamy, kim jest student, to powinniśmy również zapytać: kim powinien być profesor? Myślę, iż ważną sprawą jest jego osobowość oraz autentyczność, to działa i rezonuje w młodym człowieku.

Cała rozmowa na stronie: https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-bianka-rolando-nauka-ma-w-sztuce-sprzymierzenca

Tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

Fot. Władysław Gardasz

Idź do oryginalnego materiału