Prof. Grażyna Liczbińska. Spojrzeć w przeszłość

amu.edu.pl 1 dzień temu

Profesor UAM Grażyna Liczbińska z Wydziału Biologii z dumą informuje o zakończeniu prac nad najważniejszą częścią projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mianowicie nad "Bazą danych historycznej ludności Poznania", która pozwoli naukowcom badać społeczność XIX-wiecznego miasta, zaś wszystkim pasjonatom zgłębić tajniki rodzinnych koligacji.

"Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu, 1830-1930" - to tytuł projektu, w ramach którego powstała baza skupiająca ok. 300 tys. informacji o mieszkańcach Poznania. Przez ostatnie miesiące pracowała nad nim interdyscyplinarna grupa złożona z biologa, historyków i archiwistów. Z efektów prac będzie mógł skorzystać każdy, i to nieodpłatnie.

- To był ogrom pracy i tych efektów na pewno nie byłoby, gdyby nie moi współpracownicy - mówi prof. Liczbińska. - Na słowa uznania zasługują archiwiści z Archiwum Państwowego w Poznaniu, moje koleżanki z Instytutu Biologii i Ewolucji Człowieka na Wydziale Biologii: Małgosia Zdunek i Renata Kasperczyk oraz doktoranci: Szymon Antosik i Patryk Pankowski. Przekopywaliśmy się przez tony materiałów źródłowych i setki skanów. Materiały te trzeba było tłumaczyć z języka niemieckiego i łaciny. Niejednokrotnie mieliśmy problemy z odczytywaniem zapisów w języku polskim, bo charakter pisma osoby prowadzącej księgę był bardzo niechlujny. Wiele razy wybuchały między nami spory i gorące dyskusje na temat trafności odczytywania informacji. Mieliśmy problemy nie tylko z odczytywaniem zapisów, ale też z ich interpretacją. Problemem były na przykład nieistniejące już zawody, przyczyny zgonów - określane objawami chorób - czy nazwy ulic. Szukaliśmy polskich odpowiedników łacińskich i pruskich nazw ulic w Poznaniu. Zawody, status społeczny i przyczyny zgonów "tłumaczyliśmy" na międzynarodowy język, tzn. kodowaliśmy dzięki systemów HISCO, HISCLASS, SOCPO i ICD-10. Tutaj pomocą służyła nam dr Elena Crinela Holom z Uniwersytetu Babeș-Bolyai w Kluż Napoka. Dzięki pracy pani Marii Kuczkowskiej z Biblioteki UAM wszystkie dane zostały zdeponowane w repozytorium otwartej nauki. Od strony administracyjnej pomagali mi Sylwia Łuczyńska i Władysław Miłosz.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Prof. Grażyna Liczbińska. Spojrzeć w przeszłość

Fot. Władysław Gardasz

Idź do oryginalnego materiału