Podczas jubileuszowego 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej najwyższą godnością akademicką uhonorowano prof. dr. hab. n. med. Marka Harata. Bydgoski neurochirurg został doktorem honoris causa uczelni, na której kształci przyszłych medyków.
Prof. Marek Harat urodził się w 1958 roku w Libiążu. W 1983 roku został absolwentem Wojskowej Akademii Medycznej, a pięć lat później uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Habilitację uzyskał w 1997 roku, a w 2002 otrzymał tytuł profesora. Pracował w Klinice Neurochirurgii w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a od 1994 do 2018 roku kierował Kliniką Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W latach 2004-2022 był zatrudniony na stanowisku profesora w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wykonał wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów związanych m.in. z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości. Na kartach historii polskiej medycyny zapisał się jako twórca współczesnej psychochirurgii. Uczestniczył także w wielu programach badawczych, kluczowych dla rozwoju neuroonkologii oraz neurochirurgii czynnościowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zgoda buduje. Centrum Onkologii łączy siły z UKW i UMK, by wprowadzać medyczne innowacje
Prof. Harat w tej chwili jest konsultantem klinicznym w Klinice Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy oraz w Zakładzie Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Prowadzi firmę HBTRS dedykowaną badaniom nowotworów mózgu; ponadto jest wykładowcą na kierunku lekarskim Politechniki Bydgoskiej. I to właśnie ta uczelnia postanowiła przyznać mu doktorat honoris causa. Nadanie tytułu odbyło się w czwartek, 19 grudnia podczas 500. posiedzenia Senatu PBŚ.
– Prof. Marek Harat jest mistrzem w swojej dziedzinie, autorytetem dla kolejnych pokoleń medyków oraz inspiracją dla wielu badaczy i dydaktyków. Jesteśmy dumni z obecności w naszej wspólnocie akademickiej tak wybitnej postaci. Z wiedzy oraz bogatego dorobku profesora mogą czerpać studenci kierunku lekarskiego Politechniki Bydgoskiej. To także dzięki jego zaangażowaniu utworzono Wydział Medyczny w strukturach naszej uczelni – mówi prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej. Dodał także, iż Harat był pierwszym medykiem, który wyraził chęć udziału w powstawaniu medycyny na PBŚ.
– Uwierzył w ten projekt i podjął się realizacji niełatwego zadania, aby ta bydgoska uczelnia stała się ośrodkiem kształcenia medyków. Tego zaufania nie zawiedziemy. Medycyna na Politechnice to impuls do jej rozwoju i rozwoju miasta. Będziemy wzmacniać nasz interdyscyplinarny charakter uczelni – mówił. Zapowiedział też, iż 2025 rok przyniesie kolejne odważne decyzje władz uczelni z siedzibą w Fordonie.
– Mamy do czynienia z postacią wybitną, łączącą w sobie cechy doskonałego chirurga klinicysty, znakomitego naukowca oraz osoby obdarzanej pasją – te słowa prof. Zenona Mariaka zapisane w przewodzie doktoratu honoris causa cytował dr Aleksander Araszkiewicz. – Marek Harat to osoba ciepła, pełna empatii, otwarta, obdarzająca innych uwagą i przyjaźnią. Jest gotowy do pomocy i wsparcia ludziom – dodał wykładowca Wydziału Medycznego PBŚ. Nowy doktor honoris causa dziękował uczelni za przyznany tytuł, a także komendantom, lekarzom, pielęgniarkom i pracownikom 10 WSK za współpracę.
Centrum Onkologii zaprezentowało roboty!
@metropoliabydgoska.plCentrum Onkologii zaprezentowało roboty!♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL
– Przez ostatnie 40 lat spędziłem więcej czasu w bloku operacyjnym niż w domu. Oni wiedzą najlepiej, jakim jestem człowiekiem. Dziękuje mojej rodzinie – dobrze jest mieć za najlepszego przyjaciela syna, z którym dzielę pasję zawodowe i lubię spędzać wolny czas uprawiając sport. Dziękuje żonie Ewie za wspierającą i pomocną atmosferę domową. Dzięki tobie mogłem przez te wszystkie lata poświęcać się pracy zawodowej i nauce. Dziękuje wam za to, iż byliście przy mnie w najtrudniejszych chwilach mojego życia. Tylko dzięki wam mogłem je przetrwać – powiedział profesor Harat.
W swojej 73-letniej historii uczelnia przyznała już 19 tytułów doktora honoris causa. Wśród nich są m.in. wybitni naukowcy z zakresu agronomii, mechaniki, zootechniki, inżynierii lądowej, informatyki oraz noblista z zakresu chemii.
Akt notarialny podpisany. Szpital Miejski już na pewno jest Politechniki
Podczas 500. posiedzenia Senatu PBŚ wręczono także pamiątkowe statuetki autorstwa bydgoskiego rzeźbiarza Michała Kubiaka. Otrzymali je byli rektorzy – przewodniczący Senatu Uczelni oraz senatorowie obecnej kadencji. Statuetkami za działania na rzecz rozwoju uczelni uhonorowano także prof. Marka Bielińskiego oraz Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Odznaczenia państwowe odebrali także pracownicy uczelni.
Podczas wczorajszej uroczystości prezydent Bruski oraz rektor Politechniki Bydgoskiej podpisali akt notarialny przekazania Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego Politechnice Bydgoskiej. Po zmianach w Krajowym Rejestrze Sądowym będzie to Szpital Kliniczny im. dr. Emila Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej.
– Nowo powstały Wydział Medyczny na bydgoskiej uczelni to impuls do rozwoju dla miasta i samej Politechniki. To szansa dla placówek medycznych, które podjęły współpracę z uczelnią. Z tego w ostatecznym rozrachunku skorzystają przyszli studenci i sami pacjenci. Niezwykle cieszę się, iż w tym złożonym procesie swoją cegiełkę dołożył również bydgoski samorząd. Jestem przekonany, iż okazane wsparcie płynące z różnych miejsc, będzie dodatkowym motywatorem do rozwijania tego, jakże potrzebnego kierunku. Decyzja o przekazaniu Politechnice Bydgoskiej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, przysłuży się nie tylko rozwojowi uczelni, ale też i całej Bydgoszczy – mówił podczas uroczystości Bruski.