Prof. Tadeusz Kurek odznaczony Złotym Laurem POLONUSA 2024

swiatowykongrespolakow.pl 11 godzin temu

Kapituła Światowego Kongresu Polaków ma przyjemność uhonorować prestiżową nagrodą Złotym Laurem POLONUSA 2024 niezwykle wszechstronnego artystę plastyka i promotora Polonii - art. pl. prof. Tadeusza Kurka.

Pan Tadeusz Kurek mimo iż 16 stycznia 2024 roku skończył 88 lat, wciąż jest pełen twórczego zapału i na okoliczność II Światowego Kongresu Polaków, w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, przygotował 40 portretów wybitnych Polaków z kraju i z Polonii.

W swojej karierze zawodowej wykonał ponad 2 tys. szkiców portretowych, m.in. mieszkańców miasta Ostrowca, dzieci, wojskowych i polskich lekarzy w świecie oraz wybitnych Polaków.

To tylko część milowych kroków w długim i bogatym życiu Pana Profesora. Artysta jest laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in. IV Międzynarodowego Konkursu na Rzeźbę Pomnik Polonii w Warszawie, odznaczenia: Krzyż Kawalerski 0rderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Gloria Artis, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Honorowa Odznaka Województwa Świętokrzyskiego, Złoty Medal „Wspólnoty Polskiej”.

Pan Profesor Kurek jest tak doceniany przez środowisko kultury i sztuki, iż z okazji 60-lecia pracy twórczej fabryka Ćmielów-Chodzież zamieściła na porcelanie (komplety kawowe) kolekcję jego dzieł.

Tadeusz Kurek pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Kielcach, studia wyższe odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a studia podyplomowe w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wieloletni nauczyciel wychowania plastycznego w ostrowieckich szkołach i pracownik dydaktyczno-naukowy w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości (aktualnie Akademii Nauk Stosowanych im.

Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim).

Współzałożyciel oraz wieloletni prezes stowarzyszenia artystycznego „Grupa 10" w 0strowcu Świętokrzyskim. Zajmuje się malarstwem olejnym, akwarelą, grafiką, rysunkiem, rzeźbą, medalierstwem i architekturą wnętrz. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków i członek Światowej Rady Badań nad Polonią. Swoje prace malarskie prezentował na licznych wystawach zbiorowych oraz na wystawach indywidualnych w kraju i na pięciu kontynentach.

Pan Tadeusz Kurek z całą pewnością jest człowiekiem renesansu, jak wspomniałam na początku artystą wszechstronnym artystą malarzem, portrecistą, architektem wnętrz, rzeźbiarzem, twórcą płaskorzeźb, medali, statuetek, tablic pamiątkowych, ilustratorem książek, pedagogiem, działaczem społecznym, a choćby trenerem i międzynarodowym sędzią tenisa stołowego.

Warszawa dn.04.11.2024r. Kanclerz Kapituły ŚKP

dr Krystyna Krzekotowska

Prezes Światowego Kongresu Polaków

Idź do oryginalnego materiału