Program eTwinning – europejska społeczność szkolna
eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy współpracująca dzięki mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.
Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.
Istnieje również możliwość realizacji projektów wyłącznie z udziałem partnerów z tego samego kraju. eTwinning krajowy, bez barier językowych, pozwala nabrać wprawy i doświadczenia w realizacji projektów, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej.
Kto może wziąć udział w Programie eTwinning?
W programie mogą uczestniczyć przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, zarówno placówki państwowe, jak i prywatne (z uprawnieniami szkół publicznych – realizujące obowiązującą podstawę programową) z państw Unii Europejskiej, a także dodatkowo z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji.
Program daje możliwość współpracy również z partnerami z państw znajdujących się w sąsiedztwie z Unią Europejską: Armenia, Azerbejdżan, Czarnogóra, Gruzja, Mołdawia, Tunezja, Ukraina, Jordania i Liban.
W realizację projektu może być zaangażowana cała szkoła: nauczyciele wszystkich przedmiotów, uczniowie wraz z opiekunami, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, pedagodzy szkolni i pozostali pracownicy.
Współpracę można rozpocząć z każdym zarejestrowanym w eTwinning nauczycielem.
Najważniejsze cechy projektów eTwinning:
- Wykorzystywanie komputera, Internetu, aparatu, kamery, narzędzi z których uczniowie korzystają w czasie wolnym;
- Języki obce wykorzystywane są do bezpośredniej komunikacji z rówieśnikami – partnerami w projekcie;
- Temat projektu bardzo łatwo zintegrować z podstawą programową choćby kilku dowolnych przedmiotów nauczanych w szkole, i realizować w ramach planowych zajęć;
- Projekty eTwinning są bardzo elastyczne – nauczyciele realizujący projekt swobodnie dopasowują tematykę, działania, narzędzia, czas trwania projektu do potrzeby uczniów, swoich i szkoły;
- Współpraca – działania opierają się na wspólnie opracowanym planie, nastawione są na ścisłą współpracę i tworzenie rezultatów będących efektem pracy wszystkich partnerów.
Zalety projektów eTwinning:
Program stawia minimum wymagań. Chętnym do stworzenia projektu wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Nie wymaga nakładów finansowych i związanych z tym skomplikowanych formalności i procedur – zarejestrowany użytkownik ma dostęp do licznych, bezpłatnych narzędzi, dzięki których może rozpocząć i prowadzić współpracę.
Każdy nauczyciel z tej samej szkoły może równolegle z kolegami prowadzić choćby kilka projektów – zależy to wyłącznie od jego chęci, czasu i możliwości.
Doskonalenie nauczycieli:
eTwinning oferuje szereg form doskonalenia zawodowego dla zarejestrowanych nauczycieli:
- Ogólnopolskie konferencje tematyczne kierowane do różnych grup docelowych;
- Międzynarodowe szkolenia, warsztaty doskonalenia zawodowego oraz seminaria kontaktowe;
- Krajowe szkolenia, konferencje, seminaria krajowe;
- Kursy internetowe dla nauczycieli – miesięczne oraz liczne kursy tygodniowe prowadzone na platformie Moodle;
- Szkolenia regionalne – warsztaty organizowane bezpośrednio w szkołach lub na terenie danego województwa.
Odznaki Jakości eTwinning:
Krajowa Odznaka Jakości przyznawana jest przez Krajowe Biuro eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach projektu osiągnęła określony, wysoki poziom.
Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, za realizację projektów spełniających określone kryteria, takie jak: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, kooperacja pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii.
Krajowe Odznaki Jakości przyznawane są przez cały rok.
Jeżeli w projekcie minimum dwie szkoły partnerskie, z różnych krajów, otrzymały Krajowe Odznaki Jakości i przynajmniej jedna z nich została nominowana do Europejskiej Odznaki Jakości, otrzymają one tę Odznakę w kolejnej edycji w październiku/listopadzie.
Odznaki uprawniają nauczycieli do udziału w konkursach, odpowiednio krajowym i europejskim.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: https://etwinning.pl/ .