Podczas trwającego w dniach 18-22.11. 2024r. Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości zaangażowani w projekt nauczyciele podjęli szereg działań i inicjatyw skierowanych do wszystkich uczniów, którzy chcą zdobyć nowe umiejętności, zyskać inspirację i wsparcie, by realizować swoje pomysły – niezależnie od wieku, doświadczenia czy miejsca zamieszkania.
Inspirującym wydarzeniem był wykład poświęcony tematyce programowania z użyciem technologii sztucznej inteligencji (AI) prezesa firmy UtterOne Pana Rafała Garbacza- „ Jak AI może wspierać białko?” Uczniowie poznali możliwości i zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu.
Kolejnym przedsięwzięciem były wyjazdy edukacyjne. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik budownictwa wzięli udział w Dniu Młodego Architekta, który był organizowany na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Przyszli technicy mogli skorzystać z konsultacji branżowych z ekspertami, inżynierami oraz doradcami technicznymi z wiodących firm w branży. Mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat materiałów i technologii wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie architektonicznym. Natomiast uczniowie technikum kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych i technik mechanik brali udział w zajęciach warsztatowych Politechniki Lubelskiej.
Zorganizowano spotkania z Panią Renatą Jonak i Panią Justyną Matysek pracownikami Oddziału Banku Spółdzielczego w Janowie Lubelskim oraz z przedstawicielem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Panią Magdaleną Sołtys. Podczas tych spotkań uczniowie mieli okazję zgłębić temat produktów bankowych skierowanych do klientów indywidualnych, kredytów preferencyjnych dla młodych przedsiębiorców oraz dowiedzieli się jakie warunki należy spełnić korzystając m.in. z tzw. małego ZUS-u.
Interesującą lekcję o podatkach przeprowadziły Panie z Urzędu Skarbowego – Naczelnik Agnieszka Koba oraz Kierownik Joanna Żołynia. Prelekcja przybliżyła uczniom tematykę podatków, w tym: prawa i obowiązki podatników, rodzaje podatków, możliwości korzystania z ulg podatkowych dla pracowników do 26 roku życia oraz jak wykorzystać: e-PIT i e-Urząd Skarbowy. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz poszerzenia wiedzy na temat finansów i przedsiębiorczości wśród przyszłych adeptów rynku pracy.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli w realizację projektu Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Naszej Szkole zwiększyła się świadomość biznesowa młodzieży dotycząca wymagań i oczekiwań współczesnego rynku pracy.
Serdeczne Podziękowania kierujemy do zaproszonych gości oraz nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych: Dyrektor ZST Pani Iwony Pająk, Pana Łukasza Potaczały, Pana Edwarda Białka, Pana Henryka Machulaka, Pani Katarzyny Kozioł oraz Pana Michała Nizioła, włączających się w akcję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Mamy nadzieję, iż tego typu wydarzenia przyczynią się do zwiększenia świadomości finansowej młodzieży oraz rozwoju ich umiejętności przedsiębiorczych. Zachęcamy do śledzenia kolejnych inicjatyw, które będą miały na celu wspieranie młodych ludzi w ich rozwoju zawodowym i osobistym.
Organizatorzy:
Anna Majdanik i Kamila Surowska