Przegląd Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu Ziemio Cała” zakończony. Znamy laureatów

opolska360.pl 7 miesięcy temu

– Przegląd ma w nazwie ogólnopolski – mówi pani Zofia Honisch, nauczycielka angielskiego w Szkołach Katolickich w Opolu i od pierwszej edycji organizatorka tego wydarzenia. – Kiedy w pandemii odbywała się edycja online, mieliśmy rzeczywiście zgłoszenia z bardzo różnych stron kraju. W tym roku przyjechali uczniowie i nauczyciele z województw śląskich, łącznie z Wrocławiem, Bielsko-Białą i Raciborzem. Na eliminacje zgłoszono 71 utworów. Do finału jury zakwalifikowało 55.

– Zaskoczyła nas i cieszy – dodaje pani Honisch – liczba zespołów, czyli duetów, tercetów, większych zespołów i chórów. Zgłosiło się ich aż 28, z tego osiemnaście zaśpiewało w finale. W formule przeglądu piosenki religijnej – tego charakteru utworów bardzo pilnujemy) mieszczą się różne style muzyczne (np. gospel, piosenki oazowe, hillsongi) i różne języki. Śpiewano u nas po polsku, po francusku, po angielsku i po ukraińsku.

Chętnych nie brakowało

Panie Alicja Gruszka-Bury i Kornelia Foit przyjechały na przegląd z dwoma zespołami – z klasy II i z klasy IV. Przybrały wiosenne nazwy: „Niezapominajki” i „Prymulki”.

– Nasze dzieci łatwo namówić do udziału, bo one chcą – cieszy się pani Kornelia. – Dziewczyny śpiewają w scholach, chodzą do szkoły muzycznej, więc muzyka stale im towarzyszy. Repertuar znalazłyśmy w internecie. Szukałyśmy utworów które się dzieciakom spodobają, a nie są bardzo znane.

W kategorii szkół średnich wystąpił m.in. Krzysztof Pawlus z Niemodlina uczeń Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu. – Jestem blisko Boga i lubię śpiewać – mówi. – Więc myślę, iż ten konkurs jest w sam raz dla mnie. Muzycznie przygotowuję się w Domu Kultury w Niemodlinie pod kierunkiem p. Magdaleny Krzemień. Chcę wypaść jak najlepiej, ale głównie liczę na dobrą zabawę.

Siostra Aleksandra Sorokowska przygotowała tercet uczennic z PSP nr 21 w Opolu.

– Alicja Matysik, Nadia Trojańska i Arina Finkowska z klasy 2b będą śpiewać utwór „Ojciec wszystkich nas”, same ją wybrały. Są bardzo uzdolnione muzycznie. Uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach umuzykalniających, ale też bardzo dużo śpiewają w szkole. Bardzo chętnie uczestniczyły w próbach.

– Siostra nam zaproponowała udział i uznałyśmy, iż piosenka nam się podoba – mówią dziewczynki. – Śpiewałyśmy ją też w szkole. Nasze próby trwały dwa tygodnie.

Były ościenne województwa

Największą grupą (33 osoby) biorącą udział w przeglądzie był Chór Dziecięcy SALEZ BAMBINI CANTANTES Zespółu Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu.

– Jesteśmy chórem – mówi dyrygentka, pani Ewelina Dąbrowska. – Przyjechaliśmy, bo tematyka przeglądu nas zainteresowała. Lubimy konkurwać w zdrowy sposób. Festiwali dla takich chórów jak nasz (uczniowie klas I-III, IV i V) nie ma w Polsce zbyt wiele. Próbujemy dwa razy w tygodniu. Przychodzą chętnie, bo zwyczajnie się lubimy. Nie tylko śpiewamy w szkole. Od czterech lat jesteśmy zgłoszeni do projektu Narodowe Forum Muzyki Śpiewająca Polska. To jest duża mobilizacja i nobilitacja, bo koncert finałowy ląskichodbywa się w Narodowym Forum Muzyki. Występujemy z profesjonanymi muzykami.

Katarzyna Lech prowadzi zespół Mini Cantum Laudis w Ząbkowicach Śląskich przy parafii św. Jadwigi.

– Ś;piewamy na mszach św., rozwjamy się dopiero. Jego członkowie są uczniami PSP nr 3 w Ząbkowicach Śląskich – mówi. – Przygotowaliśmy piosenkę „Kolory” zespołu „Mocni w Duchu”. Będzie wesoło i kolorowo. Wykonywaliśmy ją już na Zabkowickim Przeglądzie Muzyki Chrześcijanskiej, który organizuję w parafii. Ona uzmysławia, jak piękny świat stworzył Pan Bóg.

– Nigdy nie będziemy żałować, iż tylu uczniów tu do nas przyjechało i może choćby jest trochę tłoczno – zapewnia pani Maria Dragon, dyrektorka Szkół Katolickich w Opolu. – To jest piękne święto religinej piosenki. Jest na nią ogromne zapotrzebowanie, co widać. My się z tego ogromnie cieszymy. Zwłaszcza, iż poziom jest naprawdę bardzo wysoki. Wrażenie jest równie wielkie jak zainteresowanie. Być moźe trzeba będzie pomyśleć nad dwudniową formułą przeglądu.

Kogo nagrodziło jury?

Werdykt jury (pani Aneta Skiba, MDK Opole, pani Natalia Żurek, katechetka i chórzystka, ks. Daniel Nowak, muzykolog):

Przedszkola

  • I miejsce – Lilianna Opas, Wanda Rataj, PP nr 3 Zawadzkie;
  • II miejsce – Antonina Grzymek, Ewelina Jarawka, PP nr. 3 Zawadzkie.

Klasy I-IV SP

  • I miejsce – Maria Domagała, PSP nr 14, Opole; Łucja Spodymek, PSP SPSK, Opole;
  • II miejsce – Zuzanna Gawlikowska, PSP SPSK, Opole;
  • III miejsce – Kacper Puślecki, Samorządowy Ośrodek Kultury , Komprachcice.

Klasy V-VIII SP

  • I miejsce – Julia Kusz, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Państwowej Szkoły Muzycznej 1st. im. Marii Szymanowskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Ognisko Artystyczne;
  • II miejsce – Anna Chmura, Dom Kultury w Ozimku;
  • III miejsce – Michalina Szydłowska, SP nr. 5, Nysa.

Szkoły średnie

  • III miejsce – Weronika Durbacz, Publiczne Liceum Salezjańskie DON BOSCO, Wrocław.

Zespoły

  • I miejsce – zespół Soft Band, Nysa;
  • II miejsce – zespół Wielka Szóstka, PSP SPSK Opole; zespół Akces, Stowarzyszenie AKCES z Ozimka
  • III miejsce – Mini Cantum Laudis, Ząbkowice Śląskie.

Chóry

  • I miejsce oraz Grand Prix Przeglądu – Szkolny Chór “Rondino”, PSP Brożec;
  • II miejsce – Chór Dziecięcy SALEZ BAMBINI CANTANTES, Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco, Wrocław.

Jury przyznało też – łącznie we wszystkich kategoriach – osiem wyróżnień.

Idź do oryginalnego materiału