Jednym ze świadczeń, na jakie mogą liczyć babcie i dziadkowe, jest dodatek pielęgnacyjny. Mogą go otrzymać seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia oraz ci, którzy są całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnego funkcjonowania. W pierwszym przypadku dodatek jest przyznawany automatycznie, a w drugim należy wcześniej złożyć wniosek.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Dodatek pielęgnacyjny to kilkaset złotych. Ta grupa seniorów musi złożyć wniosek
Jak podaje serwis Infor.pl, seniorzy całkowicie niezdolni do pracy i samodzielnego funkcjonowania muszą złożyć wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Są to następujące kroki:
badanie u lekarza prowadzącego - nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku, lekarz musi wypełnić zaświadczenie o stanie zdrowia pacjenta (druk OL-9),
wypełnienie i złożenie wniosku w ZUS - na druku EDP,
badanie u lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS - potwierdzi całkowitą niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.
Trzeba przy tym pamiętać, iż dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje seniorom przebywającym w zakładach opiekuńczo-leczniczych lub pielęgnacyjno-opiekuńczych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy emeryt (rencista) po 75. roku życia spędza w takim ośrodku mniej niż dwa tygodnie miesięcznie. Wówczas mogą pobierać wspomniany dodatek pielęgnacyjny.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny w 2025 roku? Seniorzy muszą o tym pamiętać
Dodatek pielęgnacyjny jest co roku waloryzowany, tak samo, jak emerytury i renty. Co się z tym wiąże, od 1 marca 2025 roku wynosi on 348,22 złote miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, iż nie można pobierać jednocześnie dodatku pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego. jeżeli dodatek zostanie przyznany za ten sam okres, za który senior już pobrał zasiłek, to emerytura (renta) zostanie wypłacona niższa. O kwotę równą wypłaconemu wcześniej zasiłkowi pielęgnacyjnemu. To tzw. zwrot nienależnie pobranych świadczeń.