W Urzędzie Marszałkowskim przekazano umowy w otwartym konkursie „Opolska pozytywna edukacja – wyzwania przyszłości” dla 31 organizacji pozarządowych.
– Dla mnie wartością tego całego przedsięwzięcia jest to, iż są to ludzie, którzy nam podpowiadają w jakim kierunku powinna iść pozytywna edukacja – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. – Podzieliliśmy sobie to przedsięwzięcie na trzy grupy. Pierwsza grupa, to projekty o kompetencjach transwersalnych. To kompetencje, które nie są zapisane w żadnym programie nauczania, a chodzi tu o kompetencje społeczne, czyli relacje z ludźmi, umiejętność wypowiadania się, odwaga zaprezentowania się. Takich projektów jest sześć. Druga grupa, to są zajęcia dodatkowe dla uczniów, a tych projektów jest czternaście. To projekty, które uatrakcyjniają pobyt w szkole. W trzeciej grupie jest trzynaście projektów i są skierowane do nauczycieli w ich pracy w ich pracy codziennej, merytorycznej, dydaktycznej.
– My tę kulturę udostępniamy, zawozimy ją do szkół w mniejszych miejscowościach – mówi Szymon Klimański ze Stowarzyszenia Młodych Artystów INTERART. – Będą to koncerty kwintetu instrumentów dętych blaszanych organizowane w tym roku.
– Pozytywna edukacja polega na tym, iż opiera się na spotkaniu, na doświadczaniu świata, na przeżywaniu – dodaje Rafał Mościcki, prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy. – Po czasie pandemii, kiedy byliśmy zamknięci w domach i opieraliśmy swoje rozmowy jedynie przez media społecznościowe, musimy to odczarować. Musimy wyjść do dzieci i młodzieży, pokazać im, iż świat to relacje, rozmowy, spotkania i wspólne przeżywanie.
Samorząd województwa opolskiego przekazał umowy na łączną kwotę 217 tysięcy złotych.
Andrzej Buła, Szymon Klimański, Rafał Mościcki:
autor: Katarzyna Żurawska-Leśków