W związku z uruchomieniem na uczelni kierunku lekarskiego, koniecznością stało się wybudowanie profesjonalnego prosektorium, służącego adeptom sztuki Eskulapa. Postępują intensywne działania w tym kierunku.
Rozstrzygnięty przetarg i planowanie prac
Przed kilkoma tygodniami podpisano umowę z wykonawcą. Ten ostatni przejął już teren pod budowę. Od wykonawcy zależy, w jaki sposób zbuduje obiekt. Jak mówi rzecznik prasowy uczelni, Piotr Kopa, najpierw istniały plany, aby Budynek Anatomii Prawidłowej powstał w systemie modułowym. w tej chwili rozpatrywane są inne możliwości. Wykonawca, po wstępnych analizach terenowych, rozważa jednak budowę w sposób tradycyjny.
Najważniejsze są terminy
Władze uczelni kładą szczególny nacisk na przyspieszenie terminu ukończenia inwestycji. Obecna umowa określa go na 9 miesięcy. Wynika z tego, iż prosektorium powinno być gotowe do końca roku i służyć studentom medycyny na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej. Na razie studenci zmuszeni są dojeżdżać do Krakowa na wiele zajęć praktycznych. Inna sprawa, iż byli na to przygotowani, rozpoczynając studia. Jak zapewniają w Akademii, choćby w razie opóźnienia inwestycji, studenci kolejnych roczników przez cały czas będą mogli korzystać z zaplecza krakowskiego Collegium Medicum.
Ambitne plany
W budynku Anatomii Prawidłowej, na terenie Akademii Tarnowskiej, poza prosektorium, znajdą się także pracownie patomorfologii, cytofizjologii, histologii, oraz sale wykładowe. Obiekt ma być umiejscowiony w pobliżu siedziby Pogotowia Ratunkowego. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na blisko 10 milionów złotych.