Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim pełen entuzjazmu opis szkoły, który wydaje się, iż wyszedł spod pióra mistrza fantasy. Renifery w szkolnym ogrodzie, własne kino dla uczniów, sale lekcyjne wyglądające jak dżungla - to tylko niektóre przykłady na zerwanie ze szkolną rutyną. Jednak "Jak pokolorować szkołę" to znacznie więcej niż tylko rewolucyjne idee bujającego w obłokach nauczyciela. To prawdziwa dawka inspiracji i świeżych pomysłów na przekształcenie tradycyjnej szkoły w przyjazną, pełną kreatywności przestrzeń. W książce nie zabrakło również wywiadów z osobami aktywnie działającymi w obszarze polskiego szkolnictwa. To ważne głosy, które otwierają nowe perspektywy na zmianę.
Do kogo autor kieruje swoje słowa?
Do nauczycieli otwartych na zmianę
Do mądrych wychowawców
Do świadomych, wspierających, zaangażowanych w rozwój dzieci rodziców
Główne hasła poruszane w książce brzmią niczym manifest nowoczesnej edukacji. Budowa szkoły na miarę XXI wieku, indywidualizacja procesu nauczania, kreatywność jako najważniejszy element rozwoju, szacunek dla uczniów i ich potrzeb. Jakub Tylman pokazuje, iż niemożliwe nie istnieje, a wszelkie ograniczenia znajdują się wyłącznie w naszych głowach.
Jeśli jesteś nauczycielem gotowym na zmianę, rodzicem chcącym wpłynąć na rozwój swojego dziecka w pozytywny sposób albo po prostu osobą zainteresowaną przyszłością polskiej edukacji, ta książka jest dla Ciebie. "Jak pokolorować szkołę" to krok w kierunku lepszego jutra dla edukacji w Polsce, które jest w zasięgu naszych rąk. Nie czekajmy na reformy, zacznijmy działać teraz!
Dla Kuby i jego zespołu, ludzi mądrych, dobrych i wrażliwych, nie ma rzeczy niemożliwych. Przemek Staroń.
Żałuję, iż sama nie mogłam chodzić do takiej szkoły, iż nie tak radosne, twórcze, kreatywne były szkoły moich dzieci. Marzyłabym, aby takie szkoły były wszędzie. Urszula Dudziak.
Są książki apteczki. Książki plasterki. Książki przyjaciele. I książki inspiracje. Książki które uczą, i książki które leczą. I są książki które dodają skrzydeł. To jest taka książka. Uskrzydla. Daje nadzieję, niesie wiarę w możliwość zmiany. Pokazuje, iż jeżeli bardzo chcesz - możesz. Nietuzinkowo, kolorowo, kreatywnie – chociaż czasem wbrew i pomimo. Najważniejsze, iż w trosce o dziecko. Jego wszechstronny rozwój, poczucie bezpieczeństwa i dobrostan. Świat potrzebuje książek, które uskrzydlają. Iwona Pietrzak-Płachta, Nauczycielka Roku 2022.
Czytając tę książkę, można poczuć się jakbyśmy weszli w portal do paralelnego wszechświata szkolnego, gdzie nie ma granic dla kreatywności i wyobraźni. Człowiek nie tylko ma ochotę iść do szkoły Jakuba, żeby przekonać się, czy to wszystko naprawdę działa, ale przede wszystkim sam chce zacząć działać. Jakub błyskotliwie rysuje obraz wyzwań, z jakimi borykają się uczniowie i nauczyciele, zachęcając do otwartego dialogu na temat przyszłości polskiej szkoły. Kto by pomyślał, iż pisak i farba staną się różdżką zmieniającą system edukacji. Ostrzeżenie: czytelnik może wyjść z niej zaczarowany i gotowy do malowania po swojemu własny edukacyjny pejzaż. Katarzyna Nabrdalik, Prezeska Fundacji Teach for Poland.
Jakub Tylman - pedagog, nauczyciel przedmiotów artystycznych, autor książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji.
Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej „Szkoły bez zadań domowych". Laureat Nagrody im. Ireny Sendlerowej za Naprawianie świata 2022", wyróżniony Nagrodą im. Janusza Korczaka, zwycięzca Plebiscytu Radiowej Czwórki NIEPRZECIĘTNI 2022, wyróżniony w konkursie Wielkopolski Nauczyciel Roku 2022. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania oraz przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową za zasługi dla województwa wielkopolskiego.