Ptaki spożywają mikroplastik. Co wynika z badań białostockich naukowców?

ddb24.pl 7 godzin temu
Interdyscyplinarny zespół z Uniwersytetu w Białymstoku, w skład którego weszli pracownicy Wydziału Biologii i Chemii, studenci z Koła Naukowego Biologów oraz wolontariusze fundacji Szklane Pułapki, przeprowadził ważne badania. Skupili się na określeniu poziomu spożycia mikroplastików przez dziewięć popularnych gatunków ptaków z rodzin łuszczakowatych i sikorowatych. Fakt, iż wyniki tych badań zostały opublikowane w prestiżowym Scientific Reports, wydawanym przez Nature Research, świadczy o ich wysokiej jakości i znaczeniu.
Mikroskopijne odpady antropogeniczne, takie jak cząsteczki mikroplastiku i syntetyczne mikrowłókna celulozowe, zanieczyszczają nasze środowisko w wyniku działalności człowieka. Są one wszechobecne zarówno w środowiskach morskich, jak i lądowych - w obszarach miejskich oraz dziewiczych ekosystemach. Mogą docierać do najodleglejszych zakątków naszej planety dzięki wiatru, prądów oceanicznych oraz działalności człowieka. Dotychczasowe badania naukowe potwierdziły spożycie mikroskopijnych odpadów antropogenicznych przez około 1 600 gatunków zwierząt i wykazały szereg konsekwencji zdrowotnych, takich jak fizyczne uszkodzenia układu pokarmowego, stany zapalne, problemy immunologiczne oraz stres oksydacyjny - przypomina dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.


Zespół badawczy, złożony z pracowników Wydziału Biologii, Wydziału Chemii, studentów z Koła Naukowego Biologów im. dr. W. Chętnickiego oraz wolontar
Idź do oryginalnego materiału