W rozwoju małego dziecka można wyróżnić pewne kroki milowe – umiejętności, których opanowanie stanowi istotny moment nie tylko w życiu malucha, ale także rodziców. Małym adeptom przynoszą one większą niezależność i swobodę. Opiekunom zaś dają przede wszystkim powód do czysto rodzicielskiej radości. Jakie przełomy w pierwszych miesiącach życia dziecka winno się zapisać w kronice każdej rodziny?
Do takich kroków milowych zalicza się najczęściej wyciszenie się, leżenie na brzuszku, siedzenie i stanie, raczkowanie, wypowiadanie pierwszych słów oraz role-play (zdolność kreowania zabawy na czele z odgrywaniem ról). Nie sposób wyobrazić sobie, by rodzice nie towarzyszyli dziecku na drodze do tych przełomowych zdarzeń. By ułatwić maluchowi naukę tych czynności, mogą podsunąć mu zabawki edukacyjne.
Na sklepowych półkach nie brakuje zabawek dedykowanych właśnie wsparciu najmłodszych w osiąganiu kolejnych etapu rozwoju w zakresie, czy to manualnych umiejętności, czy zdolności mówienia. Produkty te dopasowane są do wieku dzieci tak, żeby stymulowały wykonywanie kluczowych dla niego czynności. Stymulacja ta odbywa się sprawdzoną na całym świecie metodą znaną jako nauka przez zabawę.
W pierwszych miesiącach dziecko wykazuje nadwrażliwość na wszelkie bodźce, dlatego musi nauczyć się wyciszenia. By tak się stało, potrzebuje uspokojenia jednocześnie zmysłów dotyku, wzroku i słuchu. Pomoże w tym np. Wydra Usypianka-Przytulanka. Ten oddychający uspokajacz w postaci pluszowej maskotki wycisza noworodka miękkimi materiałami, kojącą muzykiem i światłem oraz rytmicznymi ruchami.
W drugim-trzecim miesiącu rozpoczynają się pierwsze próby z leżeniem dziecka na brzuszku. Wprawę w tej czynności osiąga ono jednak między 3. a 6. miesiącem życia, ucząc się przenoszenia ciężaru, podnoszenia głowy i równowagi. W tym przypadku proponowaną zabawką stymulacyjną może być Muzyczny Pingwinek Kiwaczek, ruchomy i dźwiękowy pluszak o wzroście na wysokości leżącego na brzuszku malucha.
Pluszowy pingwinek "rośnie" razem z dzieckiem od zabawy na brzuszku po zabawę na siedząco. Między 6. a 10. miesiącem życia maluch zaczyna siadać, a około 10 miesiąca życia prawdopodobnie po raz pierwszy stanie samodzielnie. Nauka obu tych czynności to wieloetapowy proces. By przebiegła w atmosferze radości, pomocą może służyć zawierający pianinko Muzyczny Stolik DJ-a z odczepianymi nogami.
Warto mieć na uwadze, iż między 8. a 11. miesiącem życia zaczyna się pierwszy etap raczkowania. Z nim wiąże się m.in. rozwój koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni. Idealnym towarzyszem w nauce chodzenia na czworaka będzie przykładowo Edukacyjny Piesek "Raczkuj za mną". Jedną z funkcji tej elektronicznej zabawki dla małych dzieci jest uciekanie do tyłu i do przodu, co zachęca dziecko do pościgu.
A co z mówieniem, kolejnym punktem zwrotnym w rozwoju dziecka? Pierwsze słowa maluch wypowiada zwykle między 10-18. miesiącem życia. Oprócz rodziców nauczycielem podstawowego słownictwa (cyferek, kolorów, kształtów) może stać się np. Szczeniaczek Uczniaczek. Ta kultowa już zabawka interaktywna wspiera dziecko w tej nauce, posiłkując się radosnymi piosenkami i wypowiedziami.
Kiedy dziecko skończy już pierwszy rok życia, otwiera się przestrzeń do kreatywnej zabawy: wymyślania historyjek, odgrywania ról, utożsamiania się z zabawkami. Na pierwszego przewodnika w świecie role-play można wybrać Edukacyjną Myjnię Samochodową z serii Little People. Dzięki temu zestawowi dziecko może decydować o przebiegu zabawy, korzystając z figurek, autka i elementów scenerii.
Na każdym etapie rozwoju dziecka i towarzyszącej mu zabawy najważniejsze dla rodziców powinno być to, by cieszyć się każdą chwilą. Do wykonywania przez malucha kolejnych kroków najlepiej podejść radośnie i cierpliwie, bez presji i porównywania pociechy z innymi dziećmi. Owszem, normy są pewnym wyznacznikiem, ale nie prawdą objawioną. Granice między etapami są płynne, bo każde dziecko rozwija się w swoim tempie.
Dlatego też wysokiej jakości zabawki interaktywne zaprojektowane są często tak, by oferowały różne poziomy nauki i "rosły" wraz z dzieckiem, które potrzebuje indywidualnej ilości czasu w opanowanie danej umiejętności. Wiele z nich, w tym wszystkie wcześniej wymienione, znajdziecie w świecie Fisher-Price, marki, która stawia sobie za cel nie tylko wszechstronne wspieranie rozwoju malucha, ale także radosne rodzicielstwo.