Regionalne Święto Nauki w Opolu odbyło się w Filharmonii Opolskiej. Podczas gali wręczono m.in. łącznie 70 tys. zł w ramach konkursu „Opolskie dla studentów”. Wsparcie otrzymali:
- Stowarzyszenie Biznes Przyjazny Rodzinie „Uczelnia praktycznych umiejętności”,
- Fundacja Pro Hospital „W rytmie serca”,
- Opolska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Społecznych Alma Prudentia „Studencki Festiwal Praw Dziecka 2025”,
- Fundacja Uniwersytetu Opolskiego „FutureLab – Laboratorium kompetencji przyszłości z Gospodarki o Obiegu Zamkniętym GOZ”,
- Fundacja Biznesowa Grupa „Merytoryczne wsparcie studenckich kół naukowych”,
- Stowarzyszenie Opolskie Lamy „Ramię w ramię ze studentami vol.2”.
Regionalne Święto Nauki w Opolu. Małe Granty dla uczelni
Dofinansowane projekty obejmują m.in. działania na rzecz zdrowia psychicznego, ochrony środowiska, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, edukacji menedżerskiej oraz promowania aktywności fizycznej i nauk ścisłych. Łącznie do podziału trafiło 98 775 zł.
1. Uniwersytet WSB Merito w Opolu – 34 275 zł
- Akademia Umiejętności Zawodowych – X edycja (10 000 zł) – edukacja w zakresie przeciwdziałania przemocy i zdrowia psychicznego.
- Zdrowy dom – zrównoważone życie (10 000 zł) – zwiększanie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju.
- Konferencja: Od stygmatyzacji do integracji – podróż po równe szanse (6 300 zł) – integracja osób z niepełnosprawnościami i niedostosowanych społecznie.
- Nie było nas – był las. Nie będzie nas – będzie las – edycja III (7 975 zł) – działania proekologiczne, odbudowa terenów zielonych.
2. Uniwersytet Opolski – 20 000 zł
- Laboratorium szczęścia (10 000 zł) – warsztaty o dobrostanie psychicznym studentów.
- Bezpieczne miasto – bezpieczny student. Opole przeciwko handlowi ludźmi (10 000,00 zł) – edukacja na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi.
3. Politechnika Opolska – 44 500 zł
- Włącznik (5 000 zł) – edukacja studentów architektury w zakresie projektowania inkluzyjnego.
- Mosty wiedzy: od inżyniera do Lidera (10 000 zł) – warsztaty rozwijające kompetencje menedżerskie i społeczne.
- Studencka konferencja naukowa „Zacznij od sportu” (9 500 zł) – promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.
- Promocja nauki i dydaktyki kierunków ścisłych (10 000 zł) – organizacja konkursów dla studentów i uczniów szkół średnich.
- Projekt łazika marsjańskiego na zawody ERC – European Rover Challenge (10 000 zł) – rozwój autonomicznej konstrukcji badawczej.
Regionalne Święto Nauki w Opolu. Nagrody dla studentów
Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego trafiła do dwudziestu wyróżniającym się studentów. Lista laureatów:
Uniwersytet Opolski
- Klaudia Kufel – studentka Wydziału Lekarskiego
- Daniel Czyż – student Wydziału Lekarskiego
- Jakub Sadowski – student Wydziału Lekarskiego
- Samanta Ostrowska – studentka Wydziału Lekarskiego
- Gabriela Chlebowska – studentka Wydziału Lekarskiego
- Aleksander Dittman – student Wydziału Lekarskiego
- Oliwia Doszczak – studentka Wydziału Filologicznego
- Dominik Tenczyński – student Wydziału Lekarskiego
- Michał Kostro – student Wydziału Lekarskiego
- Marta Wacławczyk – studentka Wydziału Nauk Społecznych
- Anastazja Murawska – studentka Wydziału Lekarskiego
- Tomasz Klaudel – student Wydziału Lekarskiego
- Monika Zaborska – studentka Wydziału Lekarskiego
- Julia Cal – studentka Wydziału Prawa i Administracji
- Zuzanna Wiśniewska – studentka Wydziału Prawa i Administracji
- Julia Woźniak – studentka Wydziału Lekarskiego
- Estera Pazek – studentka Wydziału Lekarskiego
- Filip Złośnik – student Wydziału Prawa i Administracji
UM w Łodzi
- Rafał Borecki – student Wydziału Lekarskiego
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
- Karolina Lepsy – studentka Wydziału Lekarskiego
Nagroda Doctor Opoliensis
Wyróżnieni zostali:
- dr inż. Dawid Zych (Uniwersytet Opolski) – autor 11 publikacji naukowych dotyczących m.in. zaawansowanych materiałów chemicznych opartych na pochodnych pirenu. Jego najważniejszym osiągnięciem naukowym jest identyfikacja wpływu liczby podstawników oraz ich rozmieszczenia w strukturze pirenu na adekwatności fotofizyczne i stabilność termiczną tych związków.
- dr Aneta Ratajek (Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu) – doktor nauk społecznych, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Dysleksji, współautorką oraz realizatorką projektów w ramach grantów UMWO, a także opiekunką Koła Naukowego WSHE w Brzegu.
- dr Anna Szeliga-Duchnowska (Uniwersytet WSB Merito Wrocław, filia w Opolu) – prowadzi aktywną działalność naukowo-badawczą. W 2018 roku, na zlecenie Stowarzyszenia Miejskiego Klubu Sportowego SUPLES w Krapkowicach, opracowała dwa cykle prac tematycznych, które mogą być wykorzystywane zarówno w kształceniu studentów na kierunkach takich jak zarządzanie, jak i w inżynierii środowiska czy psychologii organizacyjnej.
- dr inż. Paweł Świsłowski (Uniwersytet Opolski) – członek krajowych i międzynarodowych organizacji oraz stowarzyszeń. Autor pracy „Zastosowanie mchów w biomonitoringu aktywnym na terenach zurbanizowanych”, a także cyklu dziewięciu jednotematycznych publikacji poświęconych tej tematyce.
- dr Arkadiusz Jasiński (Uniwersytet Opolski) – autor pracy „Stres w zawodzie położnej. Uwarunkowania, konsekwencje, radzenie sobie”, sześciu artykułów naukowych oraz monotematycznych cykli publikacji. Uczestnik badań dotyczących uwarunkowań dobrostanu, zdrowia i wydajności pracowników w zawodzie położnych – pierwszego tego typu projektu w skali regionu i kraju.
- dr Beata Giblak (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie) – autorka 53 publikacji, w tym dwóch monografii i 32 artykułów dotyczących twórczości pisarzy działających na Śląsku, zwłaszcza w XIX i pierwszej połowie XX wieku.
- dr Ada Lisowska (Uniwersytet Opolski) – autorka pracy „Optymalizacja pracy w szpitalnym oddziale ratunkowym z wykorzystaniem wybranych narzędzi zarządzania”. Członkini Fundacji na Rzecz Rozwoju Medycyny oraz Opolskiego Koła Polskiego Towarzystwa Ekonomii Zdrowia.
Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z tytułem Professor Opoliensis
To nagroda za całokształt osiągnięć w obszarze prowadzonej pracy naukowo – badawczej oraz działań na rzecz środowiska naukowo badawczego. Tym razem trafiła do prof. Anny Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
„Jej dorobek naukowy jest ściśle związany z naukami humanistycznymi, a w szczególności z historią. Ponadto jest autorką 10 monografii, 15 prac pod redakcją oraz kilkuset artykułów naukowych i popularnonaukowych. Co więcej, jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na historii Śląska, zwłaszcza średniowiecza, a także na historii Kościoła oraz historii kobiet. Dodatkowo była pomysłodawczynią i organizatorką kilkudziesięciu konferencji naukowych oraz popularnonaukowych, a także pełniła funkcję kierowniczki dwóch grantów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – czytamy w uzasadnieniu.






***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania