Rektorzy Polski i Uzbekistanu na UW

uw.edu.pl 1 dzień temu
Na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się obrady II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu. Spotkanie z udziałem wiceministrów nauki oraz władz uczelni obu państw było okazją do zacieśnienia współpracy, nawiązania nowych kontaktów oraz zwiększenia międzynarodowej rozpoznawalności. Podczas wydarzenia zawarto porozumienia o współpracy pomiędzy UW i trzema uczelniami z Uzbekistanu.

II Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu zostało zorganizowane przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. 23 kwietnia uczestników wydarzenia gościł Uniwersytet Warszawski.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Sarvarkhonen Buzrukhonov, wiceminister szkolnictwa wyższego, nauki i innowacji Republiki Uzbekistanu, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego RP prof. Andrzej Szeptycki, który jest jednocześnie pracownikiem Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, a także reprezentanci uczelni z Uzbekistanu oraz przedstawiciele władz kilkudziesięciu uczelni z Polski. W rozmowach uczestniczyli też przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Narodowej Agencji Programu Erasmus+, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

– Dzisiejsze Forum to nie tylko kontynuacja historycznego spotkania w Taszkencie i Samarkandzie, ale przede wszystkim realny krok w stronę pogłębienia współpracy akademickiej między Polską a Uzbekistanem – współpracy opartej na wspólnych wartościach, na wzajemnym zaufaniu. Niech inspiracją będzie dla nas dziedzictwo Al-Chorezmiego – twórcy podstaw algebry i algorytmu, bez których nie byłoby współczesnej informatyki i sztucznej inteligencji. Wierzę, iż to dziedzictwo może dziś inspirować nowe pokolenia naukowców w naszych krajach do wspólnego realizowania innowacyjnych projektów badawczych i tworzenia rozwiązań, które będą kształtować przyszłość – powiedział Robert Grey, kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego, który w imieniu rektora prof. Alojzego Z. Nowaka otworzył uroczystość w auli Starej Biblioteki.

Sesje i umowa o współpracy

W trakcie wydarzenia na UW odbyło się kilka sesji tematycznych. Rozmawiano m.in. o możliwościach finansowania wspólnych uzbecko-polskich projektów badawczych przez Unię Europejską oraz rozwoju różnych dziedzin nauki.

Na zakończenie obrad odbyła sesja podsumowująca z udziałem prof. Macieja Rasia, prorektora UW ds. studenckich i jakości kształcenia, który podkreślił znaczenie współpracy akademickiej między Polską i Uzbekistanem.

23 kwietnia Uniwersytet Warszawski podpisał porozumienie o współpracy z trzema uczelniami z Uzbekistanu: National University of Uzbekistan, University of Geological Sciences oraz Tashkent State University of Oriental Studies.

– Zawierając porozumienia o współpracy z uniwersytetami w Uzbekistanie, przechodzimy na poziom operacyjny wspólnych działań. Zależy nam na intensyfikacji wymiany studentów i doktorantów, rozwoju współpracy naukowej oraz realizacji wspólnych projektów badawczych i dydaktycznych, takich jak studia w formule podwójnego dyplomu – podkreślił prof. Maciej Raś, który podpisał umowy. – Cieszy nas rosnące znaczenie Polski i Uniwersytetu Warszawskiego w odbiorze naszych uzbeckich partnerów, a także coraz większe zainteresowanie zdobywaniem wiedzy na naszej uczelni – dodał prorektor.

24 kwietnia delegacja akademicka Uzbekistanu wzięła udział w sesji wyjazdowej organizowanej przez Łódzkie Partnerstwo Akademickie, gospodarzem obrad była Politechnika Łódzka.

Współpraca z UW

Obecnie współpracę z uzbeckimi instytucjami na Uniwersytecie Warszawskim prowadzą m.in. Wydział Archeologii (porozumienie z Akademią Nauk Republiki Uzbekistanu i Narodowym Centrum Archeologii) oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych i Wydział Biologii, współpracujące z Narodowym Uniwersytetem Uzbekistanu.

Idź do oryginalnego materiału