Religia w szkole na nowych zasadach. Zajęć będzie mniej, ale to nie wszystko. Zmieni się coś jeszcze

gazeta.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl


Od nowego roku szkolnego na uczniów, rodziców i nauczycieli czeka wiele zmian. Niektóre z nich dotkną również lekcji religii. A co konkretnie się zmieni w tej kwestii od 1 września? Będzie mniej godzin zajęć, a to dopiero początek zmian.
O szkolne lekcje religii od dawna toczą się spory. Dyskusja zarówno wśród rodziców, jak i nauczyciele staje się tym bardziej burzliwa, gdyż w tej chwili coraz więcej dzieci i młodzieży rezygnuje z uczestnictwa w tych zajęciach. Dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) chce wprowadzić pewne zmiany w zakresie prowadzenia wspomnianego przedmiotu. A jakie konkretnie? Jedną z głównych zmian jest między innymi ograniczenie liczby godzin oraz modyfikacja zasad organizowania szkolnych lekcji religii.
REKLAMA






Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca



Mniej godzin lekcji religii od września 2024 roku. A to dopiero początek zmian
Jak podaje serwis Dziennik Gazeta Prawna.pl, właśnie trafił do konsultacji projekt rozporządzenia, które wprowadzi zmiany w kwestii nauczania religii w szkołach, ale również w przedszkolach. Główną zmianą ma być ograniczenie liczby godzin do jednej tygodniowo, a sama lekcja miałaby się odbywać wyłącznie jako pierwsza lub ostatnia danego dnia. - Jestem przywiązana do idei zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej godziny w tygodniu, bo szkoła jest od kształcenia, a nie od formacji religijnej - tłumaczy tę decyzję Barbara Nowacka, szefowa resortu edukacji. Drugą dużą zmianą, która ma ułatwić dyrektorom szkół i przedszkoli w organizacji religii jest możliwość tworzenia grup łączonych na nowych zasadach:

choćby gdy w jednej jest siedmioro lub więcej dzieci,
można łączyć w grupy dzieci w różnym wieku, ale z jednego etapu edukacji,
jedna grupa będzie mogła liczyć 25 osób (klasy I - III) bądź 30 osób (klasy IV - VIII) szkół podstawowych.

Te same zasady będą również obowiązywały w przedszkolach oraz szkołach ponadpodstawowych, choć z minimalnym różnicami między nimi, np. inną maksymalną liczbą uczniów w grupie.


Zmiany w lekcjach religii od nowego roku szkolnego. Ma również nie być ocen
Wspomniane powyżej zmiany - ograniczenie liczby godzin religii finansowanych z budżetu państwa, umieszczenie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie i poszerzenie możliwości tworzenia grup łączonych to nie wszystko. Kolejną zmianą w kwestii lekcji szkolnych lekcji religii jest fakt, iż nie będzie ona widniała na świadectwie, jak i nie będzie również wliczana do średniej ocen. To ostatnie to akurat dla wielu uczniów może być kiepska wiadomość, bo ocena z religii prawdopodobnie nie raz podciągała im średnią, na którą teraz będą musieli nieco ciężej popracować. Co więcej, wszystkie te zmiany dotkną również lekcji etyki, która często była bardzo marginalizowana, o ile w ogóle była organizowana.
Idź do oryginalnego materiału