Od 1 stycznia 2025 roku w życie wejdą przepisy, które umożliwią wdowom i wdowcom wnioskowanie o tzw. rentę wdowią. Czyli możliwość powiększenia dotychczas pobieranego świadczenia o dodatkową część po zmarłym małżonku (małżonce). Będzie ona wypłacana w wysokości 15 procent renty rodzinnej w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. Z kolei od 1 stycznia 2027 r. renta wdowa wzrośnie do 25 procent owej renty rodzinnej. Jednak mimo to seniorzy będą musieli przedtem spełnić kilka warunków. Jakich? Wyjaśniamy zawiłości finansowe.
REKLAMA
Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"
Renta wdowia w 2025 roku. Seniorzy będą musieli spełnić warunki
Aby móc otrzymać rentę wdowią, seniorzy będą musieli wcześniej złożyć wniosek do ZUS-u. Formalności będzie można dopełnić w terminie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku. Przy czym samo świadczenie zostanie przyznane od 1 lipca przyszłego roku. Warto też pamiętać, iż wdowa (wdowiec) musi spełnić poniższe warunki, aby otrzymać wspomnianą rentę wdowią (za serwisem GOV.pl):
ukończyć co najmniej 60 (kobiety) bądź 65 lat (mężczyźni),
do śmierci współmałżonka pozostawać z nim we wspólnocie małżeńskiej,
nie posiadać innego męża (żony),
nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku najwcześniej przed ukończeniem 55 (kobiety) bądź 60 lat (mężczyźni).
Przy czym sama renta wdowia nie będzie mogła być wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury. I dotyczy to wyłącznie osób, w którym przypadku te zbiegające się świadczenia są niższe od tego limitu. W pozostałych przypadkach nic się nie zmieni - renty rodzinne po zmarłych małżonkach, które są wypłacane na dotychczasowych zasadach, o ile nie będą wypłacane w owym zbiegu.
Jak złożyć wniosek o rentę wdowią? O tym seniorzy muszą pamiętać
Jak wspomnieliśmy powyżej, osoby chcące pobierać rentę wdowią muszą przedtem złożyć do ZUS-u wniosek oznaczony symbolem ERWD. Formularz ten będzie można wypełnić jednakowo w wersji papierowej (dostępny w instytucji) lub elektronicznej na platformie PUE/eZUS. Przy czym papierowe wnioski można złożyć osobiście bądź przesłać pocztą. Z kolei osoby, które wolą dopełnić formalności drogą elektroniczną, a nie posiadają jeszcze konta w systemie eZUS, mogą poprosić pracownika instytucji, którzy im je założy:
osobiście w placówkach ZUS,
podczas e-wizyty,
przez cot@zus.pl
telefonicznie pod numerem 22 560 16 00.