Rosjagotowa do rozmów o Ukrainie, ale pod warunkami

plotkosfera.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: Rosjagotowa do rozmów o Ukrainie, ale pod warunkami


W niedzielę rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, iż Rosja jest otwarta na rozmowy o Ukrainie, ale podkreślił, iż negocjacje pokojowe muszą być oparte o uzgodnienia wypracowane w 2022 roku w Stambule oraz o obecną sytuację na froncie. W odpowiedzi na wezwanie prezydenta elekta USA, Donalda Trumpa, do natychmiastowego zawieszenia broni i negocjacji, Pieskow przedstawił swoje warunki.

Według Pieskowa, pozycja Rosji wobec Ukrainy jest dobrze znana, a negocjacje pokojowe muszą uwzględniać aktualną sytuację na froncie. Rzecznik Kremla oskarżył Ukrainę o odmowę negocjacji i zarzucił, iż Kijów zabronił kontaktów z władzami rosyjskimi, wydając specjalny dekret. Aby rozmowy mogły być kontynuowane, dokument musiałby zostać uchylony.

Trump, wcześniej w niedzielę, oświadczył, iż Rosja nie chciała już dłużej bronić prezydenta Baszara al-Asada, bo straciła zainteresowanie Syrią w związku z prowadzoną wojną przeciwko Ukrainie. Prezydent elekt USA opowiedział się za jak najszybszym zawieszeniem broni w Ukrainie i rozpoczęciem negocjacji. Według Trumpa, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, chciałby „dobić targu i zakończyć to szaleństwo”.

W ostatnich miesiącach, liczba ofiar wojny w Ukrainie stale rośnie. Według danych UNHCR, od wybuchu konfliktu w 2014 roku, około 13 000 osób zostało zabitych, a ponad 30 000 zostało rannych. Ponad 1,5 miliona ludzi musiało opuścić swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

W swoim oświadczeniu, Trump powiedział, iż „zbyt wiele istnień ludzkich jest tak bezsensownie straconych, zbyt wiele rodzin zniszczonych i jeżeli to będzie kontynuowane, może przerodzić się w coś dużo większego i dużo gorszego”. Prezydent elekt USA wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji, aby zakończyć konflikt i przywrócić pokój na Ukrainie.

W Polsce, wiele organizacji i instytucji rządowych prowadzi działania, aby pomóc ofiarom wojny w Ukrainie. W ostatnim roku, Polska udzieliła pomocy humanitarnej Ukrainie na kwotę ponad 100 milionów złotych. Ponadto, wiele organizacji pozarządowych prowadzi zbiórki pieniędzy i innych form pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Warto zauważyć, iż wojna w Ukrainie jest jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Według danych UNHCR, około 3,5 miliona osób wymaga pomocy humanitarnej w Ukrainie. Liczba ofiar wojny stale rośnie, a sytuacja na froncie jest coraz bardziej niebezpieczna.

W tym kontekście, oświadczenie Pieskowa i Trumpa są oznaką nadziei na powrót do negocjacji pokojowych. Jednak, aby osiągnąć pokój na Ukrainie, wymagane są konkretne kroki i decyzje polityczne. Wiele organizacji i instytucji rządowych w Polsce i na świecie wierzy, iż przez współpracę i wspólne działania, jest możliwe powstrzymanie wojny i przywrócenie pokoju na Ukrainie.

Idź do oryginalnego materiału