Rozmowy klimatyczno-ekologiczne

niepolomice.eu 1 rok temu

Ruszył pilotażowy projekt edukacji klimatyczno-ekologicznej skierowany do młodzieży szkolnej. Patronat nad przedsięwzięciem objął Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Duża ilość wytwarzanych odpadów, marnowanie wody czy zanieczyszczanie powietrza stanowią w tej chwili bardzo ważny, może choćby najważniejszy problem cywilizacyjny całej ludzkości. W gminie

Niepołomice robimy wiele, aby przeciwdziałać tym niechlubnym trendom. Żeby działania te były w pełni skuteczne, zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju – musi im towarzyszyć wzrost świadomości ekologicznej, a co za tym idzie zwiększenie zaangażowania mieszkańców.

Przy współdziałaniu Wydziału Edukacji, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz spółki Infrastruktura Niepołomice zaprosiliśmy uczniów z kilku klas siódmych z terenu gminy do udziału w dwuetapowym pilotażowym projekcie edukacji klimatyczno-ekologicznej.

W pierwszym etapie młodzież mogła bezpośrednio przyjrzeć się, jak działa system oczyszczania wody czy selektywna zbiórka odpadów. Wizytom w takich miejscach towarzyszyła praktyczna prezentacja, jak działać, aby minimalnie szkodzić naszemu środowisku, jak nie marnować wody, jak selekcjonować odpady do ponownego przetworzenia, czego i dlaczego nie wrzucać do kanalizacji.

Ogólnym celem projektu jest pokazanie, co robić, aby w życiu codziennym dbać o zrównoważony rozwój. Oprócz wizyt w oczyszczalniach ścieków w Niepołomicach i Podłężu oraz w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), uczniowie zostali zaproszeni do kina na film o globalnych problemach ze środowiskiem naturalnym.

W drugiej, wiosennej turze, planowanej na połowę kwietnia ta sama grupa uczniów zostanie zaproszona na kolejne spotkanie. Tym razem w Zamku Królewskim zostanie omówiona tematyka czystego powietrza, na błoniach młodzież zapozna się z bardzo istotnym problemem retencji wód opadowych, a na węźle przesiadkowym w Podłężu porozmawiamy o transporcie i mobilności.

Program edukacji klimatyczno-ekologicznej chcemy poszerzać o kolejne szkoły. Chętnych do wzięcia udziału prosimy o kontakt z Wydziałem Edukacji naszego urzędu.

Wojciech Borkowski
Rzecznik Prasowy UMiG w Niepołomicach

Zakończeniem jesiennej edycji projektu był konkurs na reportaż z wizyty w oczyszczalni.

W kategorii instytucji zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej.

Natomiast w kategoriach indywidualnych zwyciężyli:

I miejsce: Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej – klasa VII praca grupowa Mateusz Kmiecik oraz Marcel Kurdziel
II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Podłężu – klasa VII praca grupowa Julia Wywiał, Jakub Sopata oraz Jakub Mitoń
III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 4 w Niepołomicach – klasa VII Nina Pawełczuk

Zapraszamy do zapoznania się z reportażem przygotowanym przez uczniów klasy VII SP Wola Batorska. Z reportażem można się zapoznać klikając poniższy link.

https://drive.google.com/file/d/1MAOzxXzA3P3KuGnN1d58uiDJVop-h6qR/view?usp=sharing

„Zadanie finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Idź do oryginalnego materiału