Różnorodność kulturowa i otwartość na świat na Politechnice Opolskiej

doxa.fm 1 rok temu
Fot.: Radio Doxa

Takie postawy promowano podczas 1. Międzynarodowego Dnia na Politechnice Opolskiej. Z tej okazji odbyły się warsztaty i wykłady, w których uczestniczyli pracownicy uczelni, studenci, a także uczniowie szkół średnich. Można było m.in. nauczyć się pisać swoje imię po chińsku oraz dowiedzieć się, jakie możliwości daje wymiana międzynarodowa.

– W trakcie przygotowań próbowaliśmy skontaktować się z jak największą liczbą miłośników podróży i poznawania świata. Udało nam się skontaktować z osobami, które sercem są w Polsce i jeszcze w jakimś innym kraju – opowiada Adrianna Frajtag z Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.

– Prowadząc warsztaty o różnorodności kulturowej starałam się podkreślić, iż niezależnie od różnic należy być empatycznym względem każdego. Może choćby postarać się wejść w buty tej drugiej osoby, która reprezentuje inną kulturę. Mówiłam także o tym, jak groźne są stereotypy m.in. w dyskryminacji czy w uprzedzeniach – tłumaczy Joanna Domagała, ekspertka ds. internacjonalizacji oraz komunikacji międzykulturowej.

– To było świetne wydarzenie, podczas którego mogliśmy się wszyscy spotkać – mówi Włada, studentka Politechniki Opolskiej.

– Takie wydarzenia są na pewno potrzebne, by móc się zintegrować. Patrząc na liczbę studentów, którzy przyszli, mogę stwierdzić, iż ludzie zainteresowali się tematyką międzynarodową – dodaje Piotr, student Politechniki Opolskiej.

Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w Wielkim Konkursie Wiedzy o Świecie. Osoby, które prawidłowo odpowiadały na pytania otrzymywały rzeczowe nagrody.

Adrianna Frajtag, Joanna Domagała, studenci-uczestnicy wydarzenia:

Szersza relacja:

autor: Sara Rostkowska

Idź do oryginalnego materiału