Rozwój, postępy w nauce, a choćby poczucie własnej wartości - na to ma wpływ zaangażowanie ojca

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Anna Kraynova/ shutterstock.com


Fundacja Share the Care wykazała w swoim raporcie - "bliska relacja z tatą przekłada się m.in. na rozwój emocjonalny dziecka, budowanie kompetencji społecznych, rozwój poznawczy, a choćby lepsze wyniki w nauce w kolejnych latach".
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w 2020 roku wynika, iż "58 proc. Polaków deklaruje partnerski model rodziny jako preferowany". w tej chwili wynik może być choćby wyższy. To oznacza, iż więcej niż co 2 osoba chce dzielić się opieką nad dzieckiem i domowymi obowiązkami. Zdaniem Fundacji Share the Care to będzie możliwe do zrealizowania, ale niezbędne są do tego nie tylko chęci samych partnerów, co również przedstawicieli wielu sektorów, np. pracodawców, ustawodawcy, naukowców i organizacji pozarządowych.


REKLAMA


Im bardziej zaangażowany tata, tym mniejsze ryzyko depresji u mamy
Dzięki zaangażowanemu partnerowi mamy są spokojne. Rzadziej cierpią na depresję. Mogąc dzielić się obowiązkami i opieką nad dzieckiem, mają czas wyspać się, zadbać o siebie lub po prostu zrobić coś, na co zwykle nie byłoby czasu. "Spokojniejsza, bardziej uważna, mniej zmęczona matka ma większą możliwość zapewniania troskliwej opieki dziecku i budowania bezpiecznej więzi" - czytamy w raporcie przygotowanym przez ZUS oraz Fundację Share the Care. Okazuje się także, iż ojcowie, którzy byli bardziej zaangażowani w opiekę nad dzieckiem tuż po jego narodzinach, pozostają znacznie bardziej zaangażowani na dalszych etapach jego życia.
Narodziny dziecka to wielka szansa dla wszystkich ojca
Według badań ojciec, który od pierwszych chwil angażuje się w życie rodzinne, częściej angażuje się również w życie, zabawy i opiekę nad dzieckiem w późniejszych latach. Taki tata, nie tylko tworzy silną i bezpieczną więź ze swoim dzieckiem, ale zdaniem ekspertów, również ma to ogromny wpływ na jego zdrowie psychiczne.


Większa obecność w życiu dziecka pozwala ojcom rozwijać umiejętności opiekuńcze i rodzicielskie na wyższym poziomie. Dzięki temu ojciec staje się uważnym rodzicem, który ma szansę zapewnić dziecku w przyszłości większe bezpieczeństwo emocjonalne.


- czytamy w serwisie Mamo To Ja.
Idź do oryginalnego materiału