Ruszają matury. Oto arkusze z 2023 roku. Zobacz, co było najtrudniejsze

gazeta.pl 1 tydzień temu
Ruszają matury. Już jutro tegoroczni maturzyści zmierzą się z jeżykiem polskim, następnie matematyką i językiem obcym nowożytnym (obowiązkowe). Przez ostatni rok pracowali intensywnie i systematycznie. I chociaż przerobili już wszystkie możliwe tematy, to w ramach powtórki warto zwrócić uwagę na te zadania, które w ubiegłym roku sprawiły najwięcej problemów.
Ruszają matury 2024. Zostały już praktycznie godziny do pierwszego poważnego egzaminu w życiu każdego maturzysty. Na pierwszy ogień idzie język polski, ale jak się okazuje, to matematyki uczniowie boją się najbardziej. Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Warto uczyć się na błędach, toteż dobrą powtórką na pewno będzie sięgnięcie do ubiegłorocznego arkusza i prześledzenie tych zdań, z którymi miało problem sporo uczniów. Podpowiadamy, co warto powtórzyć, aby nie stracić cennych punktów i zdać maturę z matematyki z wysokim wynikiem.

REKLAMA







Zobacz wideo
Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"



Matury 2024 – w ramach powtórki sprawdź te zadania
Niektóre zadania maturalne mogą okazać się dość sporym wyzwaniem na egzaminie z matematyki. Toteż należałoby się do tego odpowiednio przygotować i chociaż czasu w powtórki zostało już naprawdę niewiele, to najlepszym sposobem jest prześledzenie ubiegłorocznych arkuszy. Egzaminatorzy już jakiś czas temu wymienili najtrudniejsze zadania z matur, które z pewnością warto powtórzyć dla lepszego wyniku.


"Pośród zadań najtrudniejszych [...] zdecydowanie przeważają zadania otwarte. Wśród najtrudniejszych zadań otwartych znajdują się [...] zadania na dowodzenie, zadania optymalizacyjne oraz zadania z kontekstem praktycznym" - czytamy w publikacji CKE, która dotyczyła analizy próbnych matur z marca 2022 (pierwsze arkusze pokazowe) oraz kolejnych testów diagnostycznych zorganizowanych przez CKE (w grudniu 2022). Zatem warto przede wszystkim prześledzić zadania z ubiegłorocznych matur i tych próbnych, które odbywały się w tym roku z zadań dotyczących przede wszystkim:

geometrii (stereometrii i planimetrii),
trygonometrii,
dowodzenie podzielności (bez reszty) liczb całkowitych,
optymalizacji (nawiązanie do funkcji kwadratowych i kontekstu praktycznego),
kombinatoryki,
prawdopodobieństwa.

"Najtrudniejszym zadaniem w grudniu było zadanie 23. z obszaru planimetrii. Uczniowie w tym zadaniu mieli trudność z dostrzeżeniem dwóch par trójkątów podobnych i/lub zastosowaniem własności podobieństwa dla tych figur" - czytamy na stronie naszemiasto.pl.
Z pomocą przychodzi tu strona CKE z gotowymi arkuszami, gdzie również podane są nie tylko poprawne odpowiedzi, ale i sposób rozwiązania. Warto je prześledzić już dziś, aby w czasie środowego egzaminu poradzić sobie z każdym, choćby z pozoru tym najtrudniejszym zadaniem.



Matura z matematyki – co warto wiedzieć?
To, co będzie na maturze z matematyki 2024, pozostaje w sferze domysłów i przypuszczeń. Można natomiast sugerować się arkuszami z lat poprzednich. Wielu nauczycieli przewiduje, iż w tym roku warto na pewno powtórzyć funkcje liniowe i kwadratowe, wykresy i funkcje oraz logarytmy. Okazuje się, iż wielu uczniów traci cenne punkty z bardzo błahych powodów. Jakich? Najczęściej popełniane błędy to m.in.:

nieznajomość wzorów potrzebnych do obliczeń,
"gubienie" minusów przed nawiasem,
pomylenie punktów procentowych z procentami,
pominięcie lub pomylenie jednostek miary,
wpisanie zera w mianowniku ułamka,
nieprawidłowe narysowanie wykresu.
Idź do oryginalnego materiału