Są już pierwsze przecieki z matury z polskiego. W sieci krążą zdjęcia arkuszy CKE

mamadu.pl 1 tydzień temu
Harmonogram egzaminów maturalnych w 2024 roku zaczyna się maturą na poziomie podstawowym z języka polskiego. 7 maja 2024 roku o 9:00 maturzyści rozpoczęli pisanie egzaminu, w którym muszą napisać m.in. wypracowanie. Najwięcej emocji budzą tematy pracy pisemnej, w której trzeba zawrzeć przykłady ze szkolnych lektur.


7 maja 2024 roku rozpoczęła się sesja egzaminów maturalnych. Uczniowie zaczęli ją pisemną maturą na poziomie podstawowym z języka polskiego. W tym roku młodzież ostatni raz pisze egzamin w ułatwionej przez CKE formie, która zakładała okrojone ze względu na pandemię COVID-19 wymagania.

Matura 2024: tematy z języka polskiego


Co roku najwięcej ciekawości i emocji na egzaminie maturalnym z języka polskiego wzbudza właśnie temat pracy pisemnej, w której należy podać przykłady i argumentację na podstawie znajomości lektur szkolnych. W tym roku według przecieków z portalu X (dawniej Twitter) dwa tematy dotyczące wypracowania na minimum 300 wyrazów brzmiały:

Bunt i konsekwencje dla człowieka.

Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?



W obu przypadkach uczeń, pisząc pracę, musi odnieść się do:




Przecieki tematów z języka polskiego


Każdego roku już 1-2 dni przed egzaminem w Google Trends można zobaczyć, jakie zapytania zadają wyszukiwarce maturzyści. Czasami ich pytania pokrywają się z późniejszymi tematami podanymi na egzaminie, stąd też często w sieci pojawiają się przypuszczenia o wcześniejszych przeciekach.

Oficjalne pytania oraz cały arkusz egzaminacyjny pojawiają się na stronie CKE dopiero po południu, kiedy egzamin podstawowy z języka polskiego się zakończy. W tym roku wg m.in. konta instagramowego Make Life Harder maturzyści pytali m.in. o to, czy moralność jest pojęciem subiektywnym oraz o egoizm w literaturze.

Jak tylko CKE opublikuje oficjalne arkusze w sieci, będziemy mogli potwierdzić, czy tematy podane na platformie X faktycznie pojawiły się na maturze 2024.

Źródło: twitter.com, cke.gov.pl


Idź do oryginalnego materiału