Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej został nagrodzony w Konkursie Środowiska Doktoranckiego ProDok 2024 za najlepszą inicjatywę w kategorii projekt naukowy
Krajowa Reprezentacja Doktorantów nagrodziła Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej za organizację Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia (1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training). Doktoranci promowali na niej swoje prace badawcze o charakterze prospołecznym. Spotkanie odbyło się na początku września 2024 r. na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.
W programie pierwszej edycji Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia odbyły się trzy sesje referatowe, warsztaty, a choćby gra miejska. Doktoranci przedstawili 17 prac o zróżnicowanej tematyce: od recyklingu betonu, po projekt galerii sztuki, koncepcję ortezy rehabilitacyjnej dłoni i przedramienia, czy robot pielęgniarski. Młodzi naukowcy prezentowali wyniki swoich badań realizowanych w ramach prac inżynierskich, magisterskich oraz rozpraw doktorskich. Poruszali w nich zróżnicowane zagadnienia, począwszy od efektywności energetycznej, zrównoważonego rozwoju uniwersytetów, po rozwiązania dla osób niedowidzących, czy innowacje w budownictwie ekologicznym. Referaty wygłosiło 15 doktorantów z Politechniki Białostockiej, wystąpili również badacze z Politechniki Śląskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Rzeszowskiej oraz z Technical University of Kosice na Słowacji.
I Międzynarodowa Konferencja Młodych Naukowców: Pomysły, Badania, Szkolenia w Politechnice Białostockiej stała się platformą współpracy młodych badaczy i generatorem technicznych innowacji. Właśnie te aspekty zostały docenione w Konkursie Środowiska Doktoranckiego ProDok 2024 na najbardziej prodoktoranckie inicjatywy minionego roku akademickiego, organizowane przez samorządy doktorantów polskich ośrodków naukowych.
Celem Konkursu Środowiska Doktoranckiego ProDok jest zapewnienie warunków równej, koleżeńskiej i prorozwojowej rywalizacji. To również okazja do dokonania przeglądu inicjatyw środowiskowych oraz wyróżnienia aktywności, inspirujących na przyszłość.
Statuetkę za najlepszą inicjatywę w kategorii projekt naukowy konkursie ProDok, 16 listopada 2024 roku, podczas gali finałowej konkursu odebrała mgr inż. Adriana Dowbysz, przewodnicząca Rady Samorządu Doktorantów PB.
Doktoranci to niekwestionowani liderzy wspólnoty akademickiej! Świadczy o tym liczba zgłoszeń konkursowych, która w tym roku sięgnęła blisko 100 przesłanych wniosków! W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez środowisko, tegoroczna edycja Konkursu została rozstrzygnięta poprzez głosowanie dokonywane przez samorządy doktorantów.
Lista zwycięzców Konkursu ProDok 2024 w poszczególnych kategoriach:
-
Kategoria Projekt Naukowy – 1st International Young Researchers Conference: Ideas, Research, Training – Samorząd Doktorantów Politechniki Białostockiej
-
Kategoria Aktywny Samorząd Doktorantów – Uczelniana Rada Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego
-
Kategoria Skuteczny Samorząd Doktorantów – Rada Doktorantów Politechniki Wrocławskiej
-
Kategoria Dynamiczny Start – Zacznij od wizji skończ na realizacji, czyli o dynamicznym starcie nowych działań ZPD – Zachodniopomorskie Porozumienie Doktorantów
-
Kategoria Wydarzenie – SPEED DATING MŁODYCH NAUKOWCÓW – Zachodniopomorskie Porozumienie Doktorantów
-
Kategoria Szkoła Doktorska – Szkoła Doktorska SGGW w Warszawie – Rada Doktorantów SGGW
-
Kategoria Otwarci na Świat – Międzynarodowy Samorząd – Samorząd Doktorantów Politechniki Gdańskiej
Link do artykułu na stronie organizatorów
Fot. Kamil Pudełko