Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki odrzuciła wszystkie poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość do nowelizacji Karty nauczyciela. Wśród nich znalazły się dwa najważniejsze postulaty środowiska oświatowego: powiązanie pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce oraz przywrócenie dawnych zasad urlopów dla poratowania zdrowia. Decyzja komisji wywołała falę rozczarowania wśród związków zawodowych, które liczyły na realną poprawę warunków pracy w szkołach.

Fot. Kraków w Pigułce
Dwa najważniejsze postulaty nauczycieli odrzucone. Sejmowa komisja nie pozostawiła złudzeń
Sejmowa Komisja Edukacji i Nauki negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość do rządowego projektu nowelizacji Karty nauczyciela. Wśród odrzuconych propozycji znalazły się dwa postulaty, na które szczególnie liczyli nauczyciele: powiązanie wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce oraz przywrócenie dawnych zasad urlopów dla poratowania zdrowia.
Pensje nie będą powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem
Związek Nauczycielstwa Polskiego od lat zabiega o systemowe rozwiązanie, które gwarantowałoby automatyczny wzrost płac wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia w gospodarce. PiS w swoich poprawkach zaproponowało wprowadzenie takiego mechanizmu, powołując się na obywatelski projekt nowelizacji Karty nauczyciela, który od 2021 roku pozostaje w zamrożeniu. Komisja jednak jednogłośnie odrzuciła tę propozycję.
Minister edukacji Barbara Nowacka zapewniła w środę, iż projekt obywatelski jest popierany przez rząd i doczeka się „szczęśliwego finału”, jednak na razie nie przewidziano zmian w systemie wynagradzania.
Urlop dla poratowania zdrowia tylko na dotychczasowych zasadach
Drugim postulatem, który nie znalazł poparcia, było umożliwienie nauczycielom skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia również po osiągnięciu wieku uprawniającego do wcześniejszej emerytury stażowej. Komisja podkreśliła, iż ograniczenie tego prawa wprowadzono wcześniej za rządów PiS, a obecna nowelizacja nie przewiduje jego cofnięcia.
Kolejne odrzucone poprawki PiS
Komisja nie przyjęła także poprawek dotyczących rezygnacji z konkursów na stanowisko dyrektora szkoły oraz innych zmian zgłoszonych przez opozycję. Wszystkie zostały ocenione negatywnie i Sejmowi rekomendowano ich odrzucenie.
Co przewiduje nowelizacja Karty nauczyciela?
Rządowy projekt ustawy wprowadza szereg zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Przewiduje m.in. skrócenie okresu zatrudnienia na czas określony, doprecyzowanie zasad przydzielania godzin ponadwymiarowych i obowiązków mentora oraz ujednolicenie pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu i teoretycznych przedmiotów zawodowych do 18 godzin tygodniowo.
Nowelizacja rozszerza także grono osób uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz podnosi wysokość nagród jubileuszowych – za 40 lat pracy z 250 do 300 proc. wynagrodzenia i wprowadza nową nagrodę za 45 lat pracy w wysokości 400 proc. pensji.
Nauczyciele zawiedzeni decyzją komisji
Środowiska nauczycielskie nie kryją rozczarowania. Liczono, iż przy okazji dużej nowelizacji uda się wprowadzić rozwiązania systemowe, które realnie poprawią warunki pracy i płacy w oświacie. Jak zapowiadają związki, walka o powiązanie wynagrodzeń z przeciętną krajową będzie kontynuowana w kolejnych etapach legislacyjnych.
Sejm zajmie się projektem w najbliższym głosowaniu. Choć część rozwiązań jest korzystna, nauczyciele podkreślają, iż bez spełnienia kluczowych postulatów zmiany mają jedynie charakter kosmetyczny.

Specjalista od tematów społecznych i lekkich tematów ekonomicznych. Lubi dobrą kuchnię, kulturę i sztukę.