Tajemnice świata roślin i zwierząt poznawali uczestnicy dzisiejszej (piątek, 13 stycznia) Nocy Biologów, która odbywała się w Kielcach. Tematem przewodnim była woda i jej wpływ na nasze ciało i organizmy żywe.
Tradycyjnie głównym organizatorem tego wydarzenia jest Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wspierają go przyrodnicy z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, którzy do Kielc zabrali ze sobą kawałek Nidy. Dariusz Wiech, jeden z edukatorów tłumaczył, iż ryby oraz żółwie, które przywieźli do Kielc pochodzą z Nidarium funkcjonującego w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach.
Uczestnicy Nocy Biologów mogli również spotkać się z sokolnikami, którzy przyjechali ze swoimi drapieżnymi ptakami.
Oliwia, Wiktoria i Julia z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach podczas warsztatów botanicznych otrzymały doniczki z roślinami. Jak zapewniały, troskliwie się nimi zaopiekują. Diana, również z I LO mówiła, iż duże wrażenie zrobiły na niej zajęcia, podczas których przeprowadzała sekcję karpia.
– Było świetnie. Generalnie musieliśmy wyciąć wszystkie organy, a największym wyzwaniem był pęcherz pławny. Wygląda jak balonik, ale jest delikatny i jak się go za mocno ściśnie albo przetnie skalpelem, powietrze z niego ucieknie. Staraliśmy się więc, aby nie pękł. Mój nie pękł i jestem dumna z siebie i całej mojej trzyosobowej grupy – zapewniała Diana.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK nie ukrywał, iż celem Nocy Biologów jest pokazanie młodzieży jak interesujące zajęcia prowadzone są w Instytucie Biologii. Rektor ma nadzieję, iż część uczestników dzisiejszego wydarzenia zainteresuje się nauką i kiedyś zostanie studentami kieleckiej uczelni. Profesor Stanisław Głuszek podkreślał również aspekt proekologiczny imprezy.
– Myślę, iż to jest takie przesłanie, po pierwsze zainteresowanie problematyką: Woda źródłem życia. Przyszłość i teraźniejszość. To jest niezwykle istotny temat. Ponadto stworzony cały ciąg wykładów i warsztatów ułatwia wzbudzenie zainteresowania młodzieży – stwierdził rektor.
W otwarciu Nocy Biologów uczestniczył Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, kiedyś przychodził tu z rodziną i jest pod wrażeniem, iż wyjątkowa atmosfera Nocy Biologów nie zmieniła się od lat.
– Razem z moimi dziećmi, nastolatkami zjawialiśmy się na Nocy Biologów i z otwartymi ustami przyglądaliśmy temu co można robić, co można studiować. Były przeprowadzane eksperymenty – wspominał parlamentarzysta.
Senator dodał, iż ciekawych eksperymentów nie zabrakło i dziś, podczas dwunastej już edycji Nocy Biologów w naszym kraju.