Dzień Babci i Dziadka są obchodzone 21 i 22 stycznia. Wnuki składają im wówczas życzenia, kupują kwiaty i wręczają drobne upominki. Podczas rozmowy z seniorami warto jednak poruszyć jeszcze jeden najważniejszy temat, a mianowicie, wyjaśnić im, jak powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. W czasach, gdzie technologia wciąż się rozwija, typowe "oszustwa na wnuczka" przechodzą do lamusa. Obrazy i dźwięki wykreowane przez sztuczną inteligencję są tak mylące, iż trudno odróżnić ich od zdjęć i głosu prawdziwych ludzi. No dobra, ale o co tak adekwatnie chodzi z "chałkoniem"?
REKLAMA
Czym jest "chałkoń"?
Coraz częściej w sieci pojawiają się grafiki tworzone przez sztuczną inteligencję. Bywa, iż są opatrzone jakąś historią. Podobnie było w przypadku "chałkonia". Na kilku stronach facebookowych opublikowano grafikę przedstawiającą piekarkę stojącą obok wypieków. Uwagę zwraca wielki koń upieczony z chałki. "Ta kobieta upiekła chałkonia, ale nikt jej nie pogratulował" - podpisano grafikę. O ile wielu młodych ludzi od razu zdało sobie sprawę z faktu, iż jest to zmyślona historia i dzieło AI, o tyle seniorzy nie byli już co do tego przekonani. Grafikę szeroko komentowano, zachwycając się rzekomym talentem piekarki i gratulując jej tak imponującego dzieła. "Piękny! Pozdrawiam" - pisali, chcąc wesprzeć kobietę.
Osoby starsze są nieświadome
"Chałkoń" nie jest jednak jedynym tego typu przypadkiem. W tym tygodniu na różnych facebookowych stronach wyświetlały mi się podobne treści stworzone przez sztuczną inteligencję. W pamięci zapadł mi filmik z małym gepardami reanimowanymi przez ludzi. Chociaż wielu internautów zorientowało się, iż to dzieło AI, pod nagraniem nie zabrakło komentarzy z gratulacjami dla "dzielnych weterynarzy". Sądząc po zdjęciach profilowych autorów tych wpisów - byli to głównie osoby starsze.
Zobacz wideo Sandra Kubicka w przejmującym wyznaniu. "Byłam nieszczęśliwa"
Testowanie podatności na próby wyłudzenia
Jak podkreśla dr Dąbrowska z Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie cytowana przez wirtualnemedia.pl, mamy do czynienia z wizualnym oszustwem. Jego celem jest stworzenie ruchu na danym profilu lub stronie, nakłonienie ludzi do interakcji, obserwowania i komentowania. Według badaczki celem takich publikacji może być również badanie zachowania internautów i ich podatności na próby wyłudzenia.
Osoba, która komentuje, wchodzi w interakcję i np. gratuluje pani, która upiekła 'chałkokonia', jest postrzegana jako łatwowierna, naiwna i z czasem może stać się ofiarą wyłudzenia danych czy pieniędzy. Staje się celem dla oszustów
- ostrzega ekspertka.
A Ty natknąłeś się na podobne posty i ilustracje generowane przez sztuczną inteligencję? Napisz w komentarzu lub na maja.kolodziejczyk@grupagazeta.pl. Wasze historie są dla mnie ważne. Gwarantuję anonimowość.