Choć program Erasmus+ najczęściej kojarzy się z edukacją młodzieży, tarnogórscy słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udowadniają, iż nauka i rozwój nie mają wieku. Dzięki projektowi międzynarodowemu realizowanemu w ramach Akredytacji Erasmus w sektorze Edukacja Dorosłych, aż 41 seniorów – słuchaczy i członków kadry UTW – wzięło udział w czterech zagranicznych szkoleniach i spotkaniach edukacyjnych.
Uczestników poprzedził intensywny cykl przygotowań językowych, kulturowych i integracyjnych, który pozwolił im z pełną otwartością i gotowością wyruszyć w edukacyjną podróż po Europie.
Pierwszym przystankiem projektu była Teneryfa, gdzie 10-osobowa grupa liderów i członków zarządu UTW uczestniczyła w kursie „Efektywne zarządzanie organizacją”. Praca zespołowa, burze mózgów i symulacje pozwoliły przełożyć wiedzę teoretyczną na konkretne działania, które już dziś wdrażane są w codziennym funkcjonowaniu uniwersytetu.
Kolejna grupa udała się do Manavgat w Turcji, by wziąć udział w szkoleniu „Walka z uprzedzeniami i ich wpływ na dobrostan psychiczny osób dorosłych w kontekście edukacyjnym”. Zajęcia oparte na inteligencji emocjonalnej, symbolice i sztuce pomogły uczestnikom rozwijać empatię oraz uczyć się patrzenia na drugiego człowieka z nowej perspektywy.
W Grecji seniorzy poznali nowoczesne metody nauczania dorosłych oparte na grywalizacji. Kurs „Grywalizacja – uczenie się osób dorosłych oparte na grach” pozwolił uczestnikom przekonać się, jak wykorzystywanie elementów zabawy zwiększa zaangażowanie, kreatywność i motywację do nauki. Warsztaty kulinarne, artystyczne oraz edukacyjne wycieczki sprzyjały integracji i przełamywaniu barier kulturowych.
Z kolei w Czechach słuchacze UTW spotkali się z seniorami studiującymi na Uniwersytecie w Ołomuńcu. W ramach projektu „Słuchacze UTW w Tarnowskich Górach poznają swoich czeskich sąsiadów” odbyły się wspólne warsztaty, rozmowy i spotkania, które nie tylko wzbogaciły wiedzę uczestników, ale również zapoczątkowały trwałe relacje i dalszą współpracę.
Międzynarodowa przygoda tarnogórskich seniorów to dowód na to, iż nauka może być pasją w każdym wieku. Uczestnicy projektu wrócili z nowymi kompetencjami językowymi, kulturowymi i społecznymi, gotowi do dzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Program Erasmus+ okazał się nie tylko impulsem do osobistego rozwoju, ale również szansą na zaznaczenie obecności tarnogórskiego UTW na europejskiej mapie edukacji dorosłych.




