Sensacyjne odkrycie w Wielkopolsce: Archeolodzy odnaleźli megality sprzed 5,5 tysiąca lat

codziennypoznan.pl 4 godzin temu

Odsłonięte struktury to tzw. megality, znane również jako grobowce kujawskie lub potocznie „polskie piramidy”. Zbudowane zostały przez przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych, jednego z najstarszych ludów osiadłych na ziemiach dzisiejszej Polski. Megality te pełniły funkcję grobowców zbiorowych i były zarazem miejscem rytuałów. Ich imponująca forma, czyli długie, niskie nasypy ziemne sięgające kilkudziesięciu metrów długości, sprawia, iż często określa się je mianem „łoż olbrzymów”.

– To dopiero drugie tak duże zgrupowanie megalitów przebadane w Wielkopolsce – podkreślają archeolodzy związani z Wydziałem Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Weryfikacja dwóch obiektów oraz rozpoznawcze wykopaliska jednego z nich przyniosły jednoznaczne potwierdzenie: mamy do czynienia z konstrukcjami liczącymi ponad 5 mileniów.

Prace wykopaliskowe prowadzone są w ramach naukowego obozu terenowego organizowanego przez Wydział Archeologiczny UAM. Zespół naukowców, studentów i pracowników parku prowadzi badania do piątku, 11 lipca 2025 roku. Ich celem jest nie tylko dokładna dokumentacja znalezisk, ale także poznanie kontekstu kulturowego i środowiskowego, w jakim powstały te prehistoryczne obiekty.

Odkrycie megalitów w Wyskoć to nie tylko istotny krok w badaniach nad pradziejami regionu, ale również doskonała okazja do popularyzacji wiedzy o dziedzictwie neolitu. Takie znaleziska rzucają nowe światło na życie i wierzenia pierwszych społeczności rolniczych zamieszkujących dzisiejszą Wielkopolskę. Pokazują również, iż nasz region kryje jeszcze wiele tajemnic czekających na odkrycie.

O dalszych wynikach badań i ewentualnym udostępnieniu stanowiska dla zwiedzających zdecydują wyniki tegorocznych prac oraz dalsze ustalenia konserwatorskie. Jedno jest pewne: „polskie piramidy” z Wyskoć będą jeszcze nie raz obiektem zainteresowania archeologów i pasjonatów historii.

Idź do oryginalnego materiału