34-letnia Carrie Fisher sfilmowała moment, w którym karmi dziecko. Chłopiec siedzi zakopany pod stertą poduszek, tylko małą rączką wyłania się z "jaskini" i zabiera widelec. Na firmie pojawił się napis wyjaśniający, iż tak wybiera, z czym chce dziś walczyć. Ta niewinna publikacja stała się hitem TikToka.
Mama wyjaśniła, iż tym razem nie miała zamiaru się kłócić ze swoim 4-latkiem o posiłek. Chłopiec chciał się dalej bawić, a ona chciała, by zjadł obiad. Znając silny charakter swojej pociechy, po prostu zadecydowała, iż nie chce dziś toczyć o to boju i nie pozwoli, by zrujnowało jej to dzień.
Dziś bez walki
Carrie przyznała w rozmowie z Newsweekiem, iż jej syn z reguły jada przy stole i próbuje wszystkiego, co ma na talerzu. Tym razem miał jednak inny plan. – Niektóre dni są bardziej męczące i niektóre bitwy po prostu nie są warte stoczenia – tłumaczyła, dodając, iż poduszkę przecież zawsze można wyprać.
Film gwałtownie zyskał na popularności, gdyż pora posiłku to trudny moment w wielu domach. Rodzice byli zachwyceni, iż kobieta była w stanie odpuścić. W komentarzach zaczęli przytaczać pomysły swoich pociech na posiłki, np. jazdę na rowerze i pit-stop na kęs.
Nie wszystkich jednak zachwycił patent tej mamy. Część choćby oskarżyła Carrie o rozpieszczanie dziecka, które w trakcie jedzenia powinno jednak siedzieć przy stole. Zasugerowali także, iż w ramach "wybierania bitew" wystarczyło po prostu odpuścić dziecku posiłek.
Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?
Rodzice niejadków często testują różne strategie żywieniowe, by ich pociecha tylko coś przekąsiła. Naukowcy z Uniwersytetu Deakin w Australii w 2023 roku przeprowadzili ankietę wśród ponad 1500 matek z dziećmi w wieku od 2 do 5 lat. Wyniki swoich obserwacji opublikowali w czasopiśmie Appetite.
Badacze zauważyli, iż stosowana przez rodziców technika ukrywania warzyw w posiłkach miała duży związek z wyższym poziomem niezadowolenia u dzieci w trakcie posiłków. Największy opór wykazywały jednak te maluchy, wobec których stosowano przymus lub karę. Najmniej wybredne z kolei były te dzieci, których rodzice bardziej angażowali swoje pociechy w posiłek, np. pozwalali im zabrać głos, co i kiedy mają ochotę zjeść.