Ślady II Szczeciński Festiwal Bonhoeffera

bg.szczecin.pl 3 dni temu

Już za parę dni Szczecin po raz drugi stanie się przestrzenią refleksji nad dziedzictwem Dietricha Bonhoeffera – wybitnego teologa, duchowego przewodnika i bojownika przeciw nazistowskiej tyranii. W dniach 5–12 kwietnia 2025 roku odbędzie się II Szczeciński Festiwal Bonhoeffera „Ślady”, upamiętniający 80. rocznicę jego śmierci.

To wyjątkowe wydarzenie, organizowane przez Teatr Polski w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Morskie Centrum Nauki, we współpracy z szczecińskimi Dominikanami i Parafią Ewangelicko-Augsburską, stworzy przestrzeń dialogu między historią a współczesnością, między wiarą a etycznym zaangażowaniem.

W programie festiwalu znajdą się debaty, spotkania z wybitnymi intelektualistami, spektakle teatralne oraz dyskusje poświęcone literaturze, historii i filozofii. Wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Polskim, na Uniwersytecie Szczecińskim, w Bibliotece Międzywydziałowej oraz w Morskim Centrum Nauki, a wśród gości pojawią się m.in.: Jerzy Bralczyk, Ryszard Koziołek, Adam Michnik, Zbigniew Nosowski, Michał Rusinek, Andrzej Seweryn i Anna Wolff-Powęska.

Sercem festiwalu będzie rozmowa o aktualności myśli Bonhoeffera – jego niezłomnej postawie wobec totalitaryzmu i przenikliwej refleksji nad moralnym wymiarem ludzkiego życia. Nie zabraknie też artystycznych interpretacji jego dziedzictwa: na scenie zobaczymy m.in. „Kopenhagę” w reżyserii Adama Opatowicza oraz „Lear. Esej aktorski” w wykonaniu Andrzeja Seweryna.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania Bonhoeffera – „Śladów” odwagi, wiary i intelektualnej niezależności, które wciąż prowadzą nas ku pytaniom o odpowiedzialność, prawdę i sumienie.

Na wydarzenia odbywające się w Morskim Centrum Nauki oraz w Teatrze Polskim obowiązują bilety, również na spotkania i dyskusje. W MCN na spotkania bilety kosztują 5 zł, w Teatrze Polskim bilety na spotkania są po 5 zł, a na spotkanie połączone z inscenizacją dwunastej księgi „Pana Tadeusza” – 10 złotych.

Wstęp wolny:

7 kwietnia (poniedziałek), godz. 10:00–12:00

Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa
„Człowiek zdycha, pies umiera”
Debata o współczesnym języku polskim
Z udziałem: prof. Jerzego Bralczyka i dr. Michała Rusinka
Prowadzenie: prof. Ewa Kołodziejek

Jak zmienia się nasza mowa? Czy język może być lustrem moralności? Dwaj mistrzowie słowa rozważą granice, piękno i pułapki współczesnej polszczyzny.

8 kwietnia (wtorek), godz. 11:00–13:00

Uniwersytet Szczeciński, Geocentrum (przy Bibliotece Głównej US), ul. Adama Mickiewicza 16
Spotkanie z Andrzejem Sewerynem
Rozmowa ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego
Prowadzenie: prof. Inga Iwasiów

Wybitny aktor i reżyser opowie o sztuce, odpowiedzialności artysty i duchowym dziedzictwie Bonhoeffera w kontekście współczesnego teatru.

10 kwietnia (czwartek), godz. 10:00–12:00

Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa
Tadeusz Dąbrowski – poeta współczesny
Prowadzenie: dr hab. Jerzy Madejski

Spotkanie z jednym z najważniejszych głosów współczesnej poezji, którego twórczość łączy głębię refleksji z wyjątkową wrażliwością słowa.

10 kwietnia (czwartek), godz. 12:00–14:00

Bonhoeffer w kulturze popularnej
Z udziałem: prof. Daniela Kalinowskiego i dr. Adama Stecyka
Prowadzenie: prof. Sławomir Iwasiów

Czy myśl teologa może inspirować film, literaturę i sztukę masową? Debata o nieoczywistych śladach Bonhoeffera w popkulturze.

11 kwietnia (piątek), godz. 12:00–14:00

Uniwersytet Szczeciński, Geocentrum (przy Bibliotece Głównej US), ul. Adama Mickiewicza 16
Spotkanie z Adamem Michnikiem

Prowadzenie: Paweł Dziel, Filip Przytulski

Rozmowa ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego

Legendarny publicysta i intelektualista podzieli się refleksjami o wolności, odpowiedzialności i dzisiejszym znaczeniu postawy Bonhoeffera.

Idź do oryginalnego materiału