Śląskie słowo na dziś: Hawerfloki

tvs.pl 1 tydzień temu

Ślůnsko godka może być skomplikowana dla osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia. Dlatego telewizja TVS wychodzi na przeciw osobom, które chciałby nauczyć się kilku przydatnych i popularnych śląskich słów.

Na początek warto zaznaczyć, iż na kształtowanie się ślůnski godki miały wpływ zapożyczenia z języków: polskiego, czeskiego, niemieckiego i słowackiego. Etnolekt śląski zawiera sporą liczbę słów odmiennych od ogólnopolskich, przez co osoba posługująca się standardową polszczyzną może mieć trudności ze zrozumieniem mówionego tekstu śląskiego.

Ślonsko godka to element tożsamości regionu Górnego Śląska. Jest ona znakiem wspólnoty i przywiązania do lokalnej kultury. Trzeba jednak pamiętać, iż ślůnsko godka będzie inna w Raciborzu, inna Radzionkowie i jeszcze bardziej inna na Opolszczyźnie.

Śląskie słowo na dziś: Hawerfloki

Hawerfloki przygotowywane z gorącym mlekiem na śniadanie, albo na słodko w formie bombonów. Czym są? To po prostu płatki owsiane.

Prawie każdy Ślązak pamięta z dzieciństwa bomony (cukierki) z hawerfloków. Do bomb dla dorosłych niekiedy zamiast aromatu dodawano alkohol. W mniej zasobnych domach przygotowywano bomby bez dodatku kakao. Często bomby zwane były tylko „hawerflokami” od przejętej z języka niemieckiego nazwy płatków owsianych.

SKŁADNIKI:

– 1 kostka masła
– 4 łyżki kakao
– 16 łyżek mleka
– 2 szklanki cukru
– aromat arakowy lub rumowy
– hawerfloki (płatki owsiane)

Masło, mleko, cukier, kakao gotować na wolnym ogniu do roztopienia, odstawić, dodać aromat i tyle płatków owsianych, aby powstała gęsta masa, przestudzić, formować małe kulki o wielkości polówki orzecha włoskiego, układać na lekko natłuszczonym papierze, zostawić do zastygnięcia.

Idź do oryginalnego materiału