Ślisko czy ślizgo? Zadanie rodem z podstawówki sprawia ludziom niemało problemów. Chociaż nie powinno

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Sarah - Pixabay oraz Gazeta.pl


Poprawna pisownia wciąż sprawia wielu osobom problemy i to nie tylko dzieciom. A która forma jest poprawna? Ślisko czy ślizgo? Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zresztą sprawdźcie sami zasady zapisu tego wyrazu.
W Polsce właśnie spadł śnieg i w wynikach wyszukiwania pojawiło się wiele zapytań o prognozę pogody czy porady dotyczące opon zimowych, a także o… ortografię. Ściślej rzecz biorąc, o to, która forma jest poprawna - ślisko czy ślizgo, bo ten wyraz nader często pojawia się na dyktandach dla trzeciej klasy szkoły podstawowej. A jak to adekwatnie należy zapisać? Poprawna forma to oczywiście ślisko, przez - sk. Dlaczego? Wyjaśniamy.

REKLAMA







Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]



Poprawnie piszemy ślisko, ślizgawka i ślizgawica. Pochodzą od starego wyrazu
Jak już wspomnieliśmy powyżej, poprawna forma to ślisko. Jednak ślizgawka, ślizgawica czy ślizgać się piszemy już z -zg. Dlaczego? Jak podaje serwis Polszczyzna.pl, te słowa pochodzą od prasłowiańskiego wyrazu ślizgati. Przy czym pierwotnie ślisko to było ślizko, z -zk, ale na skutek uproszczenia wymowy ta dawna forma wyszła już z użycia. Warto też wiedzieć, iż samo słowo ślisko również ma korzenie prasłowiańskie i wywodzi się od wyrazu ślizk, czyli "pokryty śluzem", a więc właśnie śliski. Co więcej, w niektórych gwarach do dziś można usłyszeć "ślizgi", ale nie zmienia to faktu, iż jest ona niepoprawna.


Przy czym kilka wyrazów z tej rodziny ma dwie poprawne formy (za serwisem Narodowe Centrum Kultury.pl):

pośliznąć się i poślizgnąć się,
wyśliznąć się oraz wyślizgnąć się,
ześliznąć się i ześlizgnąć się.



Śliska może być nie tylko droga. To też warto wiedzieć
Wprawdzie przymiotnika "śliski" używamy głównie w odniesieniu do dróg i innych gładkich powierzchni, to nie jest jego jedyne zastosowanie. To określenie pojawia się w następujących przypadkach (za serwisem Polszczyzna.pl):

śliski interes - czyli bardzo ryzykowny i niepewny,
śliski żart - taki dowcip jest dwuznaczny i zwykle również nieprzyzwoity,
śliski człowiek - to osoba pozbawiona kręgosłupa moralnego, zainteresowana tylko korzyściami.
Idź do oryginalnego materiału