Śpiewaj dziecku, a w przyszłości będzie lepszym kierowcą. "Spokojniejsze podejście do prowadzenia"

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Shutterstock/Nastuffa


Gdy muzyka towarzyszy dziecku na co dzień od najwcześniejszych lat, a choćby miesięcy życia, będzie mu łatwiej uczyć się języka. Ale to nie wszystko. Taki maluch będzie mieć lepszą pamięć i koncentrację.
Zapisujemy dzieci na zajęcia muzyczne dla dzieci potocznie nazywane gordonkami, zachęcamy do nauki tańca, gdy na instrumentach, włączamy ulubione piosenki. Robimy to wszystko, bo wiemy, iż sprawia to maluchom przyjemność i korzystnie na nie wpływa. Mało kto jednak wie, co oznacza to "korzystnie".


REKLAMA


- Muzyka przynosi korzyści, które pozostają na całe życie – od lepszego funkcjonowania poznawczego, przez rozwój umiejętności językowych, po wspieranie zdrowia emocjonalnego. Dzięki temu, co daje muzyka w najwcześniejszych latach, dzieci zyskują solidne podstawy do zdrowego rozwoju i łatwiejszego przyswajania nowych umiejętności w przyszłości - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Ola Gewald z Pracowni Musicalove, która organizuje zajęcia i warsztaty muzyczne dla dzieci.


Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"


Muzyka niesie wiele korzyści
- Wiele badań wykazuje na to, iż obcowanie z muzyką pozytywnie wpływa na rozwój mózgu, zwłaszcza u dzieci w wieku 0-3 lat, kiedy mózg jest wyjątkowo plastyczny i intensywnie tworzy nowe połączenia neuronowe - mówi Ola Gewald. Wyjaśnia, iż ekspozycja dziecka na muzykę angażuje różne obszary mózgu i aktywuje obie półkule. - W ten sposób poprawia się pamięć, koncentracja oraz zdolności językowe. Interakcje muzyczne pomagają dzieciom rozwijać nie tylko wrażliwość muzyczną, ale także pamięć słuchową i funkcje poznawcze, które wspierają ich dalszy rozwój emocjonalny i poznawczy - mówi.


Dzieci będą lepszymi kierowcami
To jednak nie wszystkie korzyści płynące z obcowania dzieci z muzyką. - Muzyka rozwija u dzieci sferę społeczną, koordynację ruchową, kreatywność. Śpiewanie korzystnie wpływa też na rozwój języka, pomaga dzieciom w nauce słów, fraz czy struktur językowych - mówi ekspertka. - Co ciekawe, muzycy, dzięki rozwiniętym zdolnościom wielozadaniowym, koordynacyjnym oraz lepszej percepcji dźwiękowej, mogą być lepszymi kierowcami. Ich umiejętności radzenia sobie w sytuacjach stresowych mogą również przekładać się na spokojniejsze podejście do prowadzenia samochodu - dodaje.
Muzyka. Kiedy zacząć?
- Do dziecka mówimy już jak jest w brzuchu u mamy, potem jak jest noworodkiem. W taki sam sposób może się osłuchiwać i uczyć muzyki - od pierwszych chwil, gdy jest to możliwe - mówi Ola Gewald. Wyjaśnia, iż dzieci uczą się muzyki przez osłuchanie i porównanie, dlatego istotne jest, aby były wystawiane na różnorodną muzykę. - Bardzo ważne jest śpiewanie z dzieckiem, ponieważ pozwala mu to rozwijać swój naturalny instrument – ciało – co wzmacnia jego poczucie rytmu i tonalności. Przed rozpoczęciem nauki gry na instrumencie dziecko powinno najpierw umuzykalnić się wewnętrznie, przyswajając melodię, rytm i puls, które staną się bazą dla późniejszej gry - dodaje.
Idź do oryginalnego materiału